Zakończenie programu Bezpieczny Kredyt 2% obniży ceny mieszkań o 5-8%

Zakończenie programu Bezpieczny Kredyt 2% obniży ceny mieszkań o 5-8%
Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz, Kongres Bankowości Detalicznej,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakończenie programu "Bezpieczny kredyt 2%" spowoduje spadek cen mieszkań o ok. 5-8% w perspektywie roku, ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz.

„Jeżeli program [Bezpieczny Kredyt 2%] zostanie zakończony, bo środki na 2024 r. się wyczerpią, należy spodziewać się korekty cen mieszkań o 5-8%” – powiedziała Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz podczas Kongresu Bankowości Detalicznej.

Jej zdaniem, gdyby program został utrzymany, można spodziewać się dalszego wzrostu cen mieszkań w 2024 r, chociaż nieco wolniejszego niż w ostatnich dwóch kwartałach 2023 r.

„Widzimy też wzrost pozwoleń na budowę, jest też o 30% więcej nowych mieszkań wprowadzonych na rynek w III kw. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją podaży doganiającej popyt. Przy takim scenariuszu dojdziemy do równowagi popytu i podaży i w dalszym horyzoncie stabilizowanie się cen” – dodała prezes PKO BH.

Czytaj także: Pieniądze w programie Bezpieczny Kredyt 2% skończą się w tym roku?

BGK wstrzyma 8 stycznia przyjmowanie wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%?

Wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka podkreśliła, że to właśnie rządowy program napędza rynek kredytów mieszkaniowych.

„Jeśli wyłączymy z danych kredyt 2%, jest źle lub bardzo źle” – powiedziała Agnieszka Wachnicka.

Jej zdaniem, jeśli dotychczasowe tempo podpisywania nowych umów byłoby utrzymane, środki na rządowy program zostaną wyczerpane do końca roku.

„Mielibyśmy jeszcze 15 tys. umów do końca roku, to oznacza, że musielibyśmy zabezpieczyć 270 mln zł” – powiedziała wiceprezes ZBP.

„Ze strony nowego rządu nie ma żadnej konkretnej zapowiedzi czy będzie kontynuował ten program. Ta decyzja powinna zostać podjęta jak najszybciej. Jeśli program nie będzie przedłużony, to, co BGK będzie mógł zrobić, to 8 stycznia wstrzymać przyjmowanie wniosków” – stwierdziła.

69 326 wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%

Podczas wczorajszej telekonferencji ZBP Agnieszka Wachnicka podała, że według stanu na 23 lipca listopada tego roku złożono 69 326 wniosków w ramach programu (wzrost o ponad 2 800 wniosków tydzień do tygodnia) i podpisano 40 801 umów (wzrost o ponad 3 700 umów tydzień do tygodnia).

Wskazywała, że jeśli dotychczasowe tempo zawierania umów o kredyt hipoteczny w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” utrzyma się, to środki przewidziane w tym programie łącznie na lata 2023-2024 (941 mln zł) mogą wyczerpać się do końca tego roku.

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od lipca. Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Czytaj także: Raport AMRON-SARFiN 3/2023: wyraźne ożywienie rynku kredytów hipotecznych 

Źródło: ISBnews