XIII Kongres Bancassurance o efektach współpracy sektora bankowego i ubezpieczeniowego

XIII Kongres Bancassurance o efektach współpracy sektora bankowego i ubezpieczeniowego
Andrzej Maciążek. XIII Kongres Bancassurance. Źródło: PIU
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przenikanie się ubezpieczeń i bankowości jest normalnym procesem rynkowym, który wymaga działań, aby go wspierać – podkreślał Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU, podczas inauguracji tegorocznej, trzynastej już edycji Kongresu Bancassurance. Obrady przebiegają pod hasłem „Samodoskonalenie i sztuka przetrwania”, co jak przekonywał wiceprezes PIU - odzwierciedla sytuację, z jaką ten segment rynku musiał mierzyć się na przestrzeni ostatnich lat. Organizatorami Kongresu są Polska Izba Ubezpieczeń oraz Związek Banków Polskich.

– Samodoskonalenie w tytule obecnego Kongresu nie jest przypadkowe. Rynek wykonał ostatnio tytaniczną pracę, zarówno po stronie banków, jak i zakładów ubezpieczeń – zauważył Andrzej Maciążek.

Dodał również, że wypracowanie wspólnego stanowiska pomiędzy obydwoma częściami rynku finansowego w pełni odzwierciedla ideę współpracy, od której zależeć będzie dalszy rozwój bancassurance.

Odnosząc się do nadchodzących zmian regulacyjnych, wiceprezes PIU podkreślił, iż „w obecnej rzeczywistości jedyną pewną rzeczą jest zmiana”, a dzięki współdziałaniu rynek jest gotów, by przygotować się do nowych uwarunkowań.

– Jesteśmy tu i teraz, aby rozmawiać, dyskutować i wymieniać się opiniami – podsumował Andrzej Maciążek.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | XII Kongres Bancassurance | Od rekomendacji do samoregulacji

Bancassurance – współpraca sektora ubezpieczeniowego i bankowego

Agnieszka Wachnicka. XIII Kongres Bancassurance. Źródło: PIU

– Kongres Bancassurance to szczególne wydarzenie, które stało się bardzo ważnym punktem dialogu międzysektorowego – podkreślała Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Zwróciła też uwagę, iż jest to zarazem przykład doskonałej współpracy izb gospodarczych: ubezpieczeniowej i bankowej.

– To jest przestrzeń nie tylko do merytorycznej wymiany zdań, ale również do dyskusji, do wymiany doświadczeń czy rozmów kuluarowych – dodała wiceprezes ZBP przypominając, iż kooperacja między obydwoma środowiskami obejmuje również szereg innych działań, poczynając od opiniowania aktów prawnych aż po tworzenie wspólnych praktyk.

– Myślę, że nasze relacje mogą stanowić wzór dla innych organizacji, jak współpracować nawet wówczas, kiedy nie zawsze się ze sobą zgadzamy – zapewniła Agnieszka Wachnicka.

Najnowszym efektem owej współpracy są ogłoszone niedawno, dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu i pożyczki.

Wiceprezes ZBP podkreśliła, iż badania ankietowe, przeprowadzone niedawno wśród dyrektorów placówek bankowych wskazują na pewien sceptycyzm przedstawicieli rynku odnośnie przydatności usług bancassurance dla klientów.

– To powinien być dla nas bardzo ważny sygnał, że musimy nieustannie działać, dbać o podnoszenie jakości usług i dostosowywanie ich do potrzeb klientów. Świat i rzeczywistość zmienia się bardzo szybko, więc również my musimy się wykazywać elastycznością. Jestem pewna, że sprostamy temu wyzwaniu – podkreśliła Agnieszka Wachnicka.

Czytaj także: Kongres Bancassurance o Rekomendacji U oraz o dobrych praktykach PIU i ZBP dotyczących produktów CPI

Źródło: BANK.pl