Współpraca Spółdzielczej Grupy Bankowej z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego

Współpraca Spółdzielczej Grupy Bankowej z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego
Źródło: SGB-Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spółdzielcza Grupa Bankowa, którą tworzy 175 banków spółdzielczych i SGB-Bank SA, podpisała dziś (13.02.2024) list intencyjny o współpracy z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego. To kolejna po Wielkopolskiej Izbie Rolniczej organizacja rolników i przetwórców rolnych, która podjęła współpracę z SGB.

Pomysłodawcą nawiązania szerokiej współpracy z Izbą był Łódzki Bank Spółdzielczy. Bank był też inicjatorem podpisania Listu Intencyjnego.

Zrzeszenie Banków Spółdzielczych SGB reprezentowali: Mirosław Skiba – prezes zarządu SGB-Banku SA i Dariusz Wojciechowski, prezes zarządu Łódzkiego Banku Spółdzielczego i Radosław Kuleczka, wiceprezes Banku.

Łódzką Izbę Rolniczą reprezentowali członkowie jej zarządu: Bronisław Węglewski – prezes i Jacek Ossowicz – wiceprezes Izby.

Strony porozumienia wyraziły głębokie przekonanie, że połączenie wspólnych doświadczeń i kompetencji Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i Spółdzielczej Grupy Bankowej może przynieść wiele korzyści lokalnym społecznościom, którym obie instytucje służą od lat.

„Widzimy możliwość licznych wspólnych inicjatyw związanych z promocją nowoczesnych form uprawy, a także wsparciem dla młodych gospodarstw rolnych czy ekologicznym podejściu do gospodarki rolnej – czytamy w Liście Intencyjnym. – Dzięki naszemu zaangażowaniu mogą powstać platformy wymiany wiedzy, atrakcyjne oferty finansowe, cykle szkoleń i seminaria dostosowane do specyfiki rolnictwa w naszym regionie.”

Spółdzielcza Grupa Bankowa o finansowaniu rolnictwa

– Jesteśmy wielkimi orędownikami takich porozumień – podkreślił Mirosław Skiba, prezes zarządu SGB-Banku SA.

– Banki spółdzielcze od ponad 160 lat wspierają lokalne społeczności, a branżowe izby i szeroko rozumiany samorząd rolniczy są dla nas naturalnymi partnerami. Współpraca w upowszechnianiu wiedzy, finansowaniu rozwoju rolnictwa i budowaniu silnych podstaw solidarności społecznej i gospodarczej, to część naszej misji i jednocześnie ważny kierunek aktywności biznesowej.

Banki SGB są bardzo mocno zaangażowane w proces dostarczania rolnikom narzędzi finansowych, kredytów preferencyjnych i płynnościowych, instrumentów leasingu i ubezpieczeń. Pod tym względem jesteśmy liderami na krajowym rynku – dodał prezes SGB-Banku.

Czytaj także: Sekretarz Stanu w resorcie rolnictwa Stefan Krajewski: nie będzie rozwoju bez współpracy

Współpraca na rzecz lokalnych społeczności

Bronisław Węglewski, prezes zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przyznał, że podpisany list intencyjny jest nie tylko świadectwem głębokiego zaangażowania w rozwój regionu i dowodem historycznej wspólnoty obu instytucji, ale może być znakomitym punktem wyjścia do konkretnych, wspólnych działań już w nieodległej przyszłości:

– Polskie rolnictwo czeka na takie inicjatywy, a my nie ustajemy w poszukiwaniu sprawdzonych partnerów. Misja i wartości Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego są zbieżne z wartościami bankowości spółdzielczej. Mamy ten sam cel, mamy odpowiednie narzędzia, by zacieśniać współpracę na rzecz lokalnych społeczności i rolnictwa Ziemi Łódzkiej.

Podpisanie listu intencyjnego to krok w bardzo dobrym kierunku i doskonała wiadomość dla licznej grupy członków naszej Izby – powiedział prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Czytaj także: Wiceprezes ZBP o problemach z finansowaniem towarowych gospodarstw rolnych

ŁBS na rzecz wsparcia rolników

Podpisanie Listu Intencyjnego z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego wysoko ocenił także Dariusz Wojciechowski, prezes zarządu Łódzkiego Banku Spółdzielczego:

– To kolejny etap współpracy między naszym bankiem a środowiskiem rolniczym. SGB ściśle kooperuje z sektorem rolniczym na obszarach swojej działalności biznesowej.

Łódzki Bank Spółdzielczy jest inicjatorem współpracy i aktywnym partnerem rolników na terenie województwa łódzkiego. Cieszymy się, że udało się zrealizować ten cel – dodał prezes Łódzkiego Banku Spółdzielczego.

Podpisanie listu odbyło się podczas spotkania Przewodniczących Rad Powiatowych Izy Rolniczej Województwa Łódzkiego. Odbyło się w obecności Doroty Ryl, wicewojewody łódzkiej oraz Andrzeja Górczyńskiego, członka zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

W czasie obrad dyskutowano również na temat obecnej sytuacji rolników. Na pytania uczestników dotyczące kredytowania sektora odpowiadał Mirosław Skiba.

Czytaj także: Jest projekt noweli ustawy o finansowaniu przedsiębiorców rolnych

Mirosław Skiba
Źródło: SGB-Bank

Czytaj

Źródło: BANK.pl