Wiceprezes ZBP: ponad 3 tysiące Kont Mieszkaniowych i prawie 15 tysięcy umów Bezpieczny Kredyt 2%

Wiceprezes ZBP: ponad 3 tysiące Kont Mieszkaniowych i prawie 15 tysięcy umów Bezpieczny Kredyt 2%
Agnieszka Wachnicka. Źródło: ZBP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dotychczas w ramach programu rządowego założono ponad 3 tys. Kont Mieszkaniowych, poinformowała wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

„Liczba Kont Mieszkaniowych 3 032 szt. (wzrost w okresie 21.09-28.09 o 295)” – napisała Agnieszka Wachnicka na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).

W ubiegłym tygodniu Agnieszka Wachnicka informowała, że do 21 września zawarto 2 737 umów na rachunki mieszkaniowe.

Czytaj także: ZBP: złożono 47,2 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, podpisano ok. 12 tys. umów

Kto może założyć Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat.

Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia Kont Mieszkaniowych.

Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł.

Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat.

Czytaj także: Już 900 Kont Mieszkaniowych w PKO Banku Polskim

Banki podpisały 14,7 tys. umów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

W tygodniu 21-28 września ’23 zawarto 2,67 tys. umów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. i łączna liczba tych kredytów sięgnęła 14.667 – poinformowała również wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka.
Podała, że liczba wniosków w tej sprawie wzrosła w ubiegłym tygodniu o 3,1 tys. do 50.381. Liczba kont mieszkaniowych wzrosła o 295 do 3032 sztuk.

1 lipca weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Wprowadziła ona program Pierwsze Mieszkanie, na który składają się system dopłat do kredytu na zakup pierwszego lokum (Bezpieczny Kredyt 2% z dopłatą państwa do rat) i Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym.

Czytaj także: Bezpieczny Kredyt 2%, na co uważać?

Źródło: ISBnews