Wiceprezes Banku BPS o wyzwaniach ESG dla banków spółdzielczych
„Nową Strategię Zrzeszenia przyjęliśmy w 2024 roku” – powiedział Robert Banach. Zaznaczył, że niektóre aspekty składające się na ESG są częścią działań banków spółdzielczych, które m.in. z racji swojego osadzenia na rynkach lokalnych od lat prowadzą działalność o charakterze inkluzywnym, zapewniając lokalnym społecznościom szeroki dostęp do usług finansowych i pomagając przeciwdziałać wykluczeniu finansowemu, co właśnie wpisuje się w działalność zgodną z zasadami ESG.
Podkreślił, że banki lokalne, tak jak banki komercyjne, stoją przed nowymi wyzwaniami regulacyjnymi z obszaru ESG, w tym związanymi z pozyskiwaniem danych od klientów i ich raportowaniem.
Czytaj także: Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym
Raportowanie ESG klientów banków spółdzielczych
Jednocześnie banki jako przedsiębiorstwa również same muszą badać swój ślad węglowy. Na razie jednak ten obowiązek nie dotyczy banków spółdzielczych – jako mniejszych przedsiębiorstw.
Obecnie banki lokalne coraz więcej uwagi poświęcają kwestii wspierania klientów w procesie raportowania zgodnie z ESG.
„Prowadzimy projekt zrzeszeniowy, w ramach którego chcemy skoordynować na poziomie Banku BPS działania w ramach implementacji ESG na poziomie całego Zrzeszenia, w tym przygotować i wyposażyć poszczególne banki w ułatwienia w zakresie pobierania danych i gromadzenia tych danych w zrzeszeniowej hurtowni danych Banku BPS i Zrzeszenia BPS” – powiedział Robert Banach.
Jak zauważył – projekt ten odpowiada na wyzwania, jakimi są analiza danych w zakresie portfeli kredytowych zrzeszonych banków oraz analizy danych klientów w celu szacowania ryzyka ESG.
Robert Banach podkreślił także, że obowiązki banków lokalnych związane z raportowaniem finansowym będą rosły w miarę upływu czasu, w związku z obejmowaniem przepisami ESG coraz mniejszych przedsiębiorstw.
Czytaj także: Prezes BOŚ o zielonej transformacji w Polsce lokalnej
Banki spółdzielcze i odpowiedzialność społeczna
Wiceprezes Banku BPS zauważył, że w szczególności w części odpowiedzialności społecznej banki spółdzielcze zdecydowanie są liderami.
„Udział kobiet na wszystkich szczeblach kierowniczych w bankach spółdzielczych jest bardzo wysoki” – stwierdził nasz rozmówca.
Zaznaczył, że wiele prowadzonych od lat działań banków spółdzielczych spełnia zdefiniowane od niedawna kryteria ESG. Wskazał w tym miejscu na kwestie społeczne, takie jak liczna obecność kobiet we władzach banków spółdzielczych, działalność charytatywna banków, wspieranie lokalnych społeczności, finansowanie inkluzywne, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu.
Na koniec wywiadu Robert Banach pochwalił się „zielonym” osiągnięciem Banku BPS.
„Jako Grupa Kapitałowa BPS osiągnęliśmy już wymagany poziom wskaźnika net zero, posiadamy bowiem własne wytwórnie zielonej energii. Mówię tutaj o wiatrakach produkujących energię na nasze potrzeby.”