Wakacje kredytowe 2024 tylko do określonego poziomu kredytu – proponuje UOKiK

Wakacje kredytowe 2024 tylko do określonego poziomu kredytu – proponuje UOKiK
Fot. stock.adobe.com / Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
UOKiK chce ograniczenia możliwości korzystania z wakacji kredytowych do określonego poziomu kredytu - podał Urząd w opinii do projektu.

UOKIK pisze, że w jego ocenie przedstawione w projekcie ustawy rozwiązania dotyczące wydłużenia tzw. wakacji kredytowych oraz rozszerzenia wsparcia dla kredytobiorców przewidzianego w ustawie o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej zasługują na poparcie – zwłaszcza mając na uwadze utrzymywanie się stóp procentowych na wysokim poziomie.

„Niemniej jednak, w celu lepszego dopasowania projektowanych rozwiązań do grupy konsumentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, poddaję pod rozwagę ograniczenie pomocy do kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln zł lub niższego” – napisał UOKiK.

Czytaj także: Wakacje kredytowe 2024 – prezes ZBP komentuje rządowy projekt

Wakacje kredytowe z ograniczeniem dla kredytów na mieszkania o wartości powyżej 1 250 000 zł

Według UOKiK ograniczenie w praktyce dotyczyłoby jedynie kredytów udzielonych na mieszkania o wartości powyżej 1 250 000 zł (uwzględniając wymagany przez banki wkład własny).

„Tym samym proponowane ograniczenie obejmowałoby kredyty o wysokości znacznie przekraczającej średnią wartość kredytu mieszkaniowego, a jednocześnie powodowałoby brak możliwości skorzystania z pomocy przez kredytobiorców znajdujących się w najkorzystniejszej sytuacji finansowej.

Proponowane rozwiązanie stanowi więc rozsądny kompromis między koniecznością pomocy kredytobiorcom a jej kosztami.”

Czytaj także: Dla klientów banków Fundusz Wsparcia Kredytobiorców bardziej atrakcyjny niż wakacje kredytowe

Źródło: PAP BIZNES