Wakacje i podróże w Europie – Komisja Europejska uruchomiła specjalną stronę internetową

Wakacje i podróże w Europie  – Komisja Europejska uruchomiła specjalną stronę internetową
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska 15 czerwca 2020 roku ogłosiła otwarcie strony internetowej "Re-openEU", której celem jest bezpieczne wznowienie podróży i ożywienie turystyki w Unii Europejskiej, pisze Piotr Gałązka, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli.

Re-open EU pozwoli na przeglądanie informacji specyficznych dla danego kraju za pośrednictwem interaktywnej mapy #BezpieczneWakacje @PITurystyki @EU_Commission

Strona internetowa dostępna pod adresem: https://reopen.europa.eu/pl stanowi platformę wymiany informacji, która ma stanowić wsparcie dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy chcą na nowo zacząć podróżować, przekraczając granice państw członkowskich, w celach turystycznych bądź zawodowych czy naukowych.

Przydatne informacje

Na stronie znaleźć można przede wszystkim aktualne i na bieżąco pokazywane dane na temat granic i dostępnych środków transportu oraz usług turystycznych w państwach członkowskich UE.

Dostępne są tam również praktyczne informacje na temat ograniczeń w podróżowaniu, zdrowia publicznego i środków bezpieczeństwa, takich jak niezbędny odstęp między osobami czy obowiązek noszenia maseczek, oraz inne przydatne informacje dotyczące unijnych i krajowych ofert turystycznych.

Informacje w 24 językach

Re-open EU pozwoli na przeglądanie informacji specyficznych dla danego kraju i porad dotyczących każdego państwa członkowskiego za pośrednictwem interaktywnej mapy.

Informacje te będą łatwo dostępne w 24 językach urzędowych UE. Komisja zapowiada, że platforma będzie dostępna nie tylko w formie strony internetowej, lecz także jako aplikacja na telefony komórkowe.

Komisja prezentując stronę Reopen EU zapowiedziała, że dzięki temu narzędziu mieszkańcy UE będą mogli odpowiedzialnie i świadomie zarządzać nadal istniejącym ryzykiem związanym z pandemią koronawirusa przy planowaniu wakacji i innych podróży.

Ważny aktywny wkład poszczególnych państw

Skuteczność i sukces tej inicjatywy Komisji jest w dużym stopniu zależny od zaangażowania państw członkowskich.

Duża część informacji na stronach jest dostarczana przez państwa członkowskie – z uwagi na brak koordynacji działań przez Komisję Europejską, ze względu na ograniczone kompetencje UE w tym zakresie, KE nie jest w stanie na bieżąco aktualizować strony bez wsparcia ze strony władz krajowych.

Oznacza to, że zaangażowanie państw będzie stanowić o tym, czy strona www przyczyni się do szybszego faktycznego zniesienia ograniczeń w ruchu osobowym oraz ustania obaw konsumentów przed podróżowaniem zagranicę ze względu na niespodziewane zmiany okoliczności.

Źródło: aleBank.pl