Wakacje 2022: jeśli wyjazd to za własne pieniądze, bez kredytów
Sezon wakacyjny w pełni – część Polaków właśnie świeżo zakończyła urlop, a pozostali odliczają dni do letniego wyjazdu.
Czy szalejąca inflacja, ogólna sytuacja finansowa rodaków stoi na przeszkodzie do wypoczynku? Z czego Polacy finansują wakacyjne podróże?
Plaże te same, wakacje droższe
Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) nawet 65% Polaków zamierza w tym roku wyjechać na letnie wakacje. W maju 2021 roku z sondażu IBRiS wynikało, że na wakacyjny urlop wybierze się co drugi Polak, zatem zainteresowanie wypoczynkiem w 2022 roku znacząco wzrosło. Większe zainteresowanie wyjazdami jest efektem sytuacji z COVID-19.
Podobnie jak w minionym roku, w 2022 większość rodaków chce wypocząć w kraju. Na zagraniczne wakacje – głównie w Turcji i Grecji – decyduje się ok. 19% urlopowiczów, na co wskazuje najnowszy raport POT. Te dane pokazują też, że przeciętnie 6 dni będzie trwał tegoroczny wypoczynek.
Z danych POT wynika również, że w 2022 roku aż 66% wyjeżdżających na wakacje chce przeznaczyć na wypoczynek więcej pieniędzy niż w zeszłym roku. Związek Banków Polskich zauważa, że nawet o 11,1% zwiększy się koszt tegorocznych wakacji, a średnio na jedną osobę przeznaczymy blisko 1360 zł.
Jedynie 3% tegorocznych turystów jest pewna, że właśnie za sprawą zewnętrznych środków sfinansuje swój urlop, a 65% kategorycznie to wyklucza
– Wyższe ceny tegorocznych wakacji są raczej wynikiem wzrostu cen podyktowanym inflacją, niż chęcią podniesienia poziomu i jakości wyjazdów. Więcej Polacy zapłacą też za sam przejazd i jedzenie, bo właśnie te elementy szczególnie zwiększyły swoją wartość na przestrzeni ostatniego roku – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Czytaj także: Bankowość i finanse | TURYSTYKA | Na wsparcie finansowe nie bardzo można liczyć
Kiepska kondycja finansowa Polaków
Mimo że Polacy teraz chętniej niż w ubiegłym roku planują wakacje, to ich sytuacja finansowa nie jest szczególnie optymistyczna. Jak wskazał raport Związku Przedsiębiorstw Finansowych – 13,3% gospodarstw domowych „przejada” własne oszczędności, a jedno na dziesięć zadłuża się.
Co więcej, najnowsze badania ZPF ujawniło, że 64% gospodarstw zauważa gorszą jakość życia – w stosunku do 2021 roku. W maju bieżącego roku obawy o swoją kondycję finansową wyraziło 84,6% badanych. To najwyższy wynik od 14 lat.
– Już od pierwszego kwartału tego roku widać pogarszającą się sytuację w portfelach Polaków. Koszty życia rosną, a płace nieszczególnie. W wyjątkowo trudnej sytuacji znajdują się osoby posiadające kredyty hipoteczne, których raty za sprawą podwyżek stóp procentowych drastycznie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy.
W maju bieżącego roku obawy o swoją kondycję finansową wyraziło 84,6% badanych
Z naszych danych wynika, że coraz więcej Polaków ma lub przewiduje trudności ze spłatą zobowiązań, a także coraz więcej osób po prostu konsumuje swoje oszczędności lub się zadłuża – wnioskuje Marcin Czugan.
Czytaj także: Prawie jedna trzecia Polaków nie wyjedzie na wakacje ze względu na trudną sytuację finansową
Rozważne podejście do wakacji na kredyt
Najnowszy raport wydany przez Związek Banków Polskich (ZBP) wskazuje, że Polacy planują sfinansować wakacje głównie z własnych pieniędzy – z oszczędności, bieżących dochodów oraz częściowo z Polskiego Bonu Turystycznego. Z tej ostatniej opcji jeszcze w tym roku może skorzystać nawet 37% turystów – wskazuje POT.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zauważa, że aktywowano ponad 3,4 mln bonów – z czego dotychczas beneficjenci dokonali 550 tys. płatności na wartość ok. 400 mln zł. Natomiast 17% Polaków, by wyjechać na urlop, nie wyklucza wzięcia kredytu lub pożyczki – wynika z raportu ZBP.
Polacy planują sfinansować wakacje głównie z własnych pieniędzy – z oszczędności, bieżących dochodów oraz częściowo z Polskiego Bonu Turystycznego
– Pożyczka lub kredyt na wakacyjny wyjazd nie jest opcją obcą dla Polaków, jednak jak można dostrzec – korzystają z niej rozważnie. Jedynie 3% tegorocznych turystów jest pewna, że właśnie za sprawą zewnętrznych środków sfinansuje swój urlop, a 65% kategorycznie to wyklucza.
Polacy, co chcę podkreślić, korzystają z zewnętrznego finansowania w sposób racjonalny. Wierzę, że na kredyt na urlop decydują się osoby, które mają ustabilizowaną sytuację finansową i pozytywnie oceniają swoje możliwości spłaty zobowiązań – podkreśla Marcin Czugan.
Ekspert zauważa, że rozwiązania kredytowe są opcją idealną dla osób, które w perspektywie nadchodzących miesięcy mają ustabilizowane kwestie swoich dochodów, a nowe zobowiązania nie będą stanowiły dużego obciążenia dla domowego budżetu. Jeśli jednak pojawiają się kłopoty z regulacją już podjętych zobowiązań, kolejne mogą jedynie skomplikować sytuację. W takich okolicznościach kredyt lub pożyczka zaciągnięte na wakacyjny wyjazd nie są najlepszym pomysłem.
Czytaj także: Wakacje 2022: drogo, ale jedziemy
Źródła:
https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/wiadomosci-z-pot/wiekszosc-polakow-planuje-wakacje-w-kraju-wyniki-badania-pot
https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Wakacje-2022-drogo,-ale-jedziemy!