W jaki sposób banki spółdzielcze mogą sprostać wyzwaniom demograficznym?

W jaki sposób banki spółdzielcze mogą sprostać wyzwaniom demograficznym?
Michał Ołdakowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Michałem Ołdakowskim, Prezesem Zarządu Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB podczas Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej 2024 rozmawialiśmy o problemach jakie stawiają przed bankowością lokalną niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju.

Jak przyznał Michał Ołdakowski – zmiany demograficzne dotyczą kilku obszarów działalności banków spółdzielczych.

Mówiąc o klientach zauważył, że banki spółdzielcze przede wszystkim we współpracy z bankiem zrzeszającym stworzyły cały szereg nowych usług, produktów i nowych modeli sprzedaży. Wymienił w tym kontekście  bankowość elektroniczną oraz bankowość mobilną. Zmiany te uwzględniają preferencje nowych pokoleń, które wchodzą właśnie na rynek bankowy.

Zaznaczył, że Banki Spółdzielcze Zrzeszenia SGB uczestniczą w edukacji ekonomicznej w szkołach i przygotowują młodzież do umiejętnego korzystania z usług bankowych.

Sposób na pracowników

Zmiany demograficzne dotyczą także pracowników banków spółdzielczych, w tym wysokiej klasy specjalistów i kadry zarządzającej.

Z pomocą bankom lokalnym w ich poszukiwaniach pracowników idą zachodzące zmiany w stylu życia Polaków.

Rozwijające się technologie, które pozwalają na prowadzenie pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie oraz rosnące zainteresowanie młodego pokolenia możliwością spokojnego życia poza wielkim miastami – stwarzają bankom spółdzielczym szansę na pozyskanie wysokiej klasy specjalistów np. z branży IT.

„Mamy ofertę dla młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek i nie chcieliby wyjeżdżać ze swoich małych ojczyzn, ale także dla tych potencjalnych naszych pracowników, którzy gdzieś już wcześniej stawiali swoje pierwsze kroki w gospodarce rynkowej, w zaawansowanych technologiach.

Zarówno nasz system ochrony SGB, ale także banki zrzeszające przygotowały cykl szkoleń zapoznających potencjalnych pracowników ze specyfiką działania banków spółdzielczych, ze specyfiką zarządzania ryzykiem. Są to certyfikowane warsztaty prowadzone m.in. ze Związkiem Banków Polskich” – mówił Michał Ołdakowski.

AI i demografia

Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za pracą w lokalnych bankach są ceny mieszkań poza wielkimi miastami, które w znaczący sposób odbiegają w dół od poziomu cen w dużych aglomeracjach.

Jednocześnie – jak zapewniał nasz rozmówca – Banki Zrzeszenia SGB są w stanie zaproponować w miarę konkurencyjne wynagrodzenie w stosunku do tego, co oferują wielkie miasta.

„Jesteśmy skłonni płacić bardzo dobrze, tak żeby przyciągnąć talenty i dać im szansę na długoterminowe związanie się z nami.

Co również jest istotne – praca w banku spółdzielczym pozwala na długoterminowe planowanie swojego życia. Banki spółdzielcze są pracodawcą w zasadzie od początku do końca kariery zawodowej” – tłumaczył nasz rozmówca.

Nie wykluczył, że atrakcyjny pracownik będzie mógł uzyskać kredyt mieszkaniowy na bardzo konkurencyjnych warunkach.

Pewną pomocą dla banków lokalnych w uporaniu się narastającymi trudnościami w pozyskiwaniu pracowników może być rozwój sztucznej inteligencji, co pozwoli na wykonywanie przez AI prostszych czynności bankowych, do tej pory wykonywanych przez człowieka.

Źródło: BANK.pl