Ursula von der Leyen zapowiada zamknięcie procedury ws. praworządności przeciw Polsce

Ursula von der Leyen zapowiada zamknięcie procedury ws. praworządności przeciw Polsce
Ursula von der Leyen, Photographer: Etienne Ansotte, Source: EC - Audiovisual Service
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska planuje zamknięcie procedury przeciw Polsce, wynikającej z art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej ws. praworządności, wynika z wypowiedzi przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.

„Dziś rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Uważamy, że po ponad 6 latach procedurę określoną w art. 7 można zamknąć. Gratuluję premierowi @dolandtusk i jego rządowi w sprawie tego ważnego przełomu” – napisała Ursula von der Leyen w serwisie X.

„Jest to wynik ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform” – dodała.

Komisja Europejska docenia działania polskiego rządu

KE podała, że zakończyła dziś analizę sytuacji w zakresie praworządności w Polsce w kontekście procedury art. 7 ust. 1 TUE.

„Komisja uważa, że nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce w rozumieniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej” – wskazała Komisja.

Podkreśliła, że Polska uruchomiła szereg środków legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiaru sprawiedliwości, uznała prymat prawa UE i zobowiązuje się do wykonania wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących praworządności, w tym niezależności sądów.

„Przyjęcie jasnego programu w postaci Planu Działań zaprezentowanego przez Polskę w lutym 2024 r. oraz fakt, że Polska podjęła pierwsze konkretne kroki w celu wdrożenia Planu Działań, wraz z uznaniem przez Polskę, że należy zadbać o praworządność, wszystkie mają bezpośrednie znaczenie dla oceny ryzyka przez Komisję. Po zbadaniu tych czynników Komisja stwierdza, że nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności. W tym kontekście warto zauważyć, że Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej 29 lutego 2024 r.” – czytamy w komunikacie.

Sytuacja w Polsce nadal będzie monitorowana

Komisja informuje zatem Radę i Parlament Europejski o tej ocenie oraz o zamiarze Komisji wycofania uzasadnionego wniosku z 2017 r., zamykając w ten sposób procedurę art. 7 ust. 1.

Komisja zamierza zatem wycofać swój uzasadniony wniosek i zwraca się do Rady o przedstawienie wszelkich uwag, jakie uzna za stosowne. W tym celu Komisja przyjęła dzisiaj notę informacyjną, którą wiceprzewodnicząca Věra Jourová przesłała Radzie. Komisja poinformowała również Parlament Europejski o swojej analizie, podano także.

Zapowiedziano, że wiceprzewodnicząca przedstawi analizę Komisji na nadchodzącym posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych. Następnie, biorąc pod uwagę wszelkie uwagi Rady, Komisja zamierza formalnie wycofać wniosek dotyczący art. 7 ust. 1 TUE.

Działania zawarte w Planie Działań, a także inne kroki mające na celu promowanie praworządności w Polsce będą w dalszym ciągu regularnie monitorowane, w szczególności w ramach procesu Raportu na temat praworządności, zapowiedziano także.

Co wpłynęło na decyzję Komisji Europejskiej?

Pytany na konferencji prasowej, co zmieniło się w Polsce, ponieważ de facto żadne zmiany w prawie nie weszły dotąd w życie, rzecznik KE Christian Wigand wskazał, że polski rząd przyznał, że istnieje zagrożenie naruszenia praworządności, przedstawił plan, by mu przeciwdziałać, i zaczął go realizować.

„Po raz pierwszy od lat widzimy jasne zobowiązanie Polski do rozwiązania problemów. Widzimy też konkretne kroki mające do tego prowadzić, pierwsze propozycje legislacyjne” – wyjaśnił.

Opinię KE na temat stanu rządów prawa w Polsce zmieniło też to, że polskie władze uznały pierwszeństwo prawa Unii oraz zobowiązały się do wykonania wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących praworządności, w tym niezależności sądów. KE odnotowała też, że Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej – organu zajmującego się m.in. ściganiem naruszeń środków z unijnego budżetu.

O zakończenie procedury przed wyborami europejskimi 9 czerwca zabiegał polski rząd. W tym celu minister sprawiedliwości Adam Bodnar w lutym przedstawił swój plan w Brukseli. Na plan składa się m.in. ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz projekty ustaw o Trybunale Konstytucyjnym.

Minister sprawiedliwości zapowiedział też zmianę przepisów w sprawie Sądu Najwyższego, ustroju sądów powszechnych i rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES