Twórca mBanku buduje wirtualny bank za 30 mln dolarów

Twórca mBanku buduje wirtualny bank za 30 mln dolarów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zbuduję pełnowartościowy bank za 30 milionów dolarów – mówił Sławomir Lachowski podczas swojego wykładu w czasie Kongresu Forum Technologii Bankowych, który odbył się pod koniec kwietnia w Jachrance koło Warszawy

#SławomirLachowski: Rewolucja cyfrowa pozwala radykalnie zmniejszyć koszty i znacznie podnieść jakość #mBank #Bankcyfrowy

Wykład ten był jedną z atrakcji forum, na którym spotykają się bankowcy, informatycy, specjaliści związani z nowoczesnymi technologiami na rynku bankowym.  Sławomir Lachowski,  jak się powszechnie uważa, zapoczątkował w Polsce erę banków internetowych tworząc mBank.

Wykład był nie tylko prezentacją jego poglądów na współczesną bankowość, ale także opisem jego najnowszego projektu – banku internetowego, który ma posiadać wszystkie ważne działy dużego banku łącznie z działem wealth management.

„Kiedy powiedziałem pewnemu bankowcowi z dużego światowego banku, że chcę zbudować pełnowartościowy bank za 30 mln dolarów to ten bankowiec spytał mnie jak to możliwe. Twierdził, że jego bank wydaje na swoją działalność rocznie 2,5 mld dolarów. Uważał, że z jego bankiem nie będę mógł konkurować.” – objaśniał swoje plany Sławomir Lachowski.

Za lepszą jakość nie trzeba więcej płacić

Jak mówił zgromadzonym w sali konferencyjnej hotelu „Warszawianka” w Jachrance bankowcom – „Rewolucja cyfrowa pozwala radykalnie zmniejszyć koszty i znacznie podnieść jakość”

Jego zdaniem padł mit, że po to, aby mieć lepszą, jakość trzeba więcej zapłacić. Dzisiejsze nowoczesne technologie oraz umiejętne ich zastosowanie pozwalają zmniejszyć koszty i jednocześnie zwiększyć jakość obsługi.

„A jeżeli powstrzymamy swoją chciwość to obniżka kosztów spowoduje obniżkę cen dla klientów. W efekcie produkty staną się tańsze, lepsze i bardziej dostępne. Gdybym dzisiaj robił mBank pewnie wydałbym 1/10 tego, co wydałem tworząc ten bank 18 lat temu, a może jeszcze mniej – konstatował twórca pierwszego polskiego banku internetowego.”

Biometria i zdalne otwieranie rachunków bankowych

W dalszej części swojego wykładu Sławomir Lachowski opowiadał o Chinach i o rewolucji technologicznej w tym kraju. Jak zauważył stosunkowo niewielu Chińczyków ma dostęp do komputerów. Natomiast każdy ma smartfona.

„Tego typu urządzenie to w istocie bardzo wydajny komputer. Decyduje o tym pojemność jego pamięci, jego szybkość działania.” – zauważa, i dodaje – „Na smartfonie można bankować bezpieczniej i wygodniej. Kiedy się umie wykorzystać kamerę, mikrofon to można pewnie i wygodnie rozpoznać tożsamość klienta stosując biometrię głosową, biometrię twarzy. To się przydaje przy operacji otwarcia rachunku”

W tym miejscu Sławomir Lachowski przywołuje opinie bankowców w Polsce, którzy jeszcze niedawno mówili mu, że nie można otworzyć rachunku, jeśli nie przyjdzie się do oddziału banku, i wspomina – „Kiedy zaproponowaliśmy rozwiązanie, które pozwala na otwarcie rachunku na podstawie wideo konferencji gdzie nagrywamy głos, robimy zdjęcia – to wielu polskich bankowców mówiło, że to nie jest zgodne z dobrymi praktykami, że weryfikacja klienta jest pewna, kiedy się go widzi, kiedy klient pokazuje dowód osobisty.”

Gość Kongresu Forum Technologii Bankowych pytał się retorycznie zgromadzonych na wykładzie bankowców czy w oddziałach robią swoim klientom zdjęcia, czy ich nagrywają?

I dalej wyjaśnia jak wygląda weryfikacja klienta w banku, który tworzy – „My klientowi mówimy – to jest dla twojego bezpieczeństwa. Jeśli będziemy chcieli kiedyś sprawdzić twoją tożsamość to wystarczy, że zadzwonimy do ciebie, ty się odezwiesz i my od razu będziemy wiedzieli czy to jesteś ty.”

„Biometria głosu, biometria twarzy – to wszystko jest na tym telefonie” – mówił zwracając się do Sali i jeszcze raz podkreślił – „Można zrobić bank z private banking i wealth management w oparciu o telefon komórkowy. Wielu w to nie wierzy, tak samo jak 18 lat temu nie wierzono, że ludzie będą oszczędzali w banku internetowym, czyli wirtualnym. Wirtualne pieniądze – wiadomo, co to znaczy – to tak jak by ich nie było – ironizował twórca mBanku.

Nowy mBank buduję

Kończąc swój wykład Sławomir Lachowski mówił -„To, czym ja się teraz zajmuję, to jest budowa pewnej odmiany mBanku, gdzie klient posiadający duże aktywa może nimi zarządzać mając dostęp nie do jednej giełdy, jak to było w Polsce w mBanku, ale do wszystkich znaczących giełd na świecie, i nie tylko do funduszy inwestycyjnych działających tylko na polskim rynku, ale do funduszy obecnych na wszystkich światowych rynkach, mających dostęp do wszystkich notowanych tam papierów wartościowych.”

Ostatnie zdanie wypowiedziane przez honorowego gościa forum nie osłabiło burzy oklasków, a zdanie to brzmiało – „ Jeśli mówię, że trzeba wymyślić bankowość od nowa, to znaczy, że nie można starać się robić lepiej tego co się dotychczas robiło, bo to nie wystarczy. To nie wystarczy, aby w przyszłości był sukces, ani nawet żeby przetrwać niezależnie od tego ile dzisiaj zarabiacie.”