Tłusty czwartek wyzwaniem dla pracodawców: tradycja w obliczu ograniczeń budżetowych

Tłusty czwartek wyzwaniem dla pracodawców: tradycja w obliczu ograniczeń budżetowych
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zgodnie z tradycją w czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, jemy pączki i faworki, choć to ten pierwszy jest tego dnia zdecydowanym „królem”. Tradycja ma się dobrze, mimo że dietetycy i lekarze biją na alarm, przestrzegając przed nadmiernym spożywaniem w tym dniu tego rodzaju wysokokalorycznych produktów. Od dawna tłusty czwartek był okazją do objadania się przed rozpoczęciem 40-dniowego wielkiego postu. Zgodnie też z tradycją niezjedzenie choćby tylko jednego pączka w tłusty czwartek - może przynieść pecha…

Jak drogie są w tym roku pączki? Można kupić 100 pączków za 100 złotych, bo takie oferty znajdziemy w sieciach handlowych, ale też może starczyć nam tylko na jednego pączka.

W tym roku KAISER Cafe & Patisserie ze Słupska proponuje limitowaną liczbę pączków pokrytą jadalnym 24-karatowym złotem, a smaku dodaje im szafran, jedna z najdroższych na świecie przypraw. Ten pączek jest też prawie trzy razy większy od standardowego. W 2023 roku za najdroższe pączki uznano te z restauracji Kuby Wojewódzkiego, które sprzedawano w cenie 49 zł za sztukę.

Pączek dla pracownika

Wielu pracodawców włącza się co roku w tradycję fundując pracownikom w tłusty czwartek słodki poczęstunek. Średnia cena pączka to w tym roku ok. 12 zł, choć też za ok. 8 zł można oczekiwać produktów dobrej jakości, w mniejszych cukierniach.

Przyjmując cenę 12 zł za pączka, to dla firmy, która zatrudnia około 50 pracowników, koszt zakupu pączków dla wszystkich, przy założeniu, że każdy spożyje tylko dwie sztuki, może sięgnąć nawet 1200 zł (800 zł przy cenie ok. 8 zł).

To oczywiście dodatkowy koszt, z którego jednak trudno zrezygnować akurat w tym roku. Rozwiązaniem może być skorzystanie z tańszych ofert – choćby z pączków kupionych w sieciach handlowych. Niestety niska cena wynika nie tylko z niższej marży, ale też ze stosowania tańszych surowców, co przekłada się na jakość i smak końcowego produktu.

Ceny surowców cukierniczych

W tym roku w większości surowce używane do produkcji pączków są nawet trochę tańsze niż rok temu. Jak wyliczył portal strefaAGRO – przy domowym wypieku pączków (składniki ciasta i olej), z nadzieniem z domowej konfitury z własnych owoców, to koszt dużego pączka przygotowanego w domu wyniesie 0,95 zł. Nie wliczono tu kosztów zużytej energii (prąd/gaz) i poświęconego na to czasu.

Jak podaje Poradnik Handlowca, w tłusty czwartek Polacy zjadają średnio 2,5 pączka na osobę. To około 100 mln tych ciastek, do których przygotowania wykorzystane zostanie 2,5 tys. ton mąki pszennej, ok. 500 ton cukru i masła, 1,3 mln litrów mleka i 25 mln sztuk jaj.

Jak też podano, biorąc pod uwagę tradycyjny przepis na pączki, koszt podstawowych składników zużywanych przez piekarnie i cukiernie pod koniec 2023 roku wyniósł 60-65 gr, a rok wcześniej było to ok. 80 gr na sztukę. Tańsze niż w 2022 roku są masło, mleko i mąka, a zdrożały mające mniejszy udział w cenie – jajka i cukier.

Czy w tym roku jest drogo? Wydaje się, że jeśli chodzi o pączki, to ceny nie są szczególnie wygórowane. Jednak każdy musi brać pod uwagę, że wzrosły inne koszty i opłaty, które trzeba ponosić w domowym i firmowym budżecie.

Dobre jakościowo pączki nigdzie nie są bardzo tanie. Jak podaje serwis „pricelisto” w USA w styczniu 2024 roku w Dunkin’ Donuts za dwanaście pączków trzeba było w tej sieci średnio zapłacić 12,18 dolara.

Przegląd propozycji na tłusty czwartek

Żabka

W asortymencie sieci znajdują się klasyczne pączki okrągłe, z lukrem, z nadzieniem śliwkowym i skórką pomarańczową, z cukrem pudrem i nadzieniem wieloowocowym, pączki z marmoladą i nadzieniem waniliowym, różowe pączki mini bites z białą czekoladą, a także donuty znanych marek Wedel czy Milka.

Ich ceny zaczynają się od 99 gr/szt. Z okazji tłustego czwartku, 8 lutego br., Żabka przygotowała słodką promocję – przy zakupie dwóch pączków lub donutów trzeciego będzie można otrzymać gratis.

W tym dniu, w ramach oferty #PROSTOzPIECA w Żabka Café, w promocyjnej cenie dostępne będą również churrosy – ta podawana na ciepło słodka przekąska kosztować będzie 3,99 zł z aplikacją Żappka. Franczyzobiorcy mają możliwość zamówienia do prowadzonych przez siebie sklepów i sprzedaży pączków regionalnych, których cenę ustalają osobiście.

Kaufland

Z okazji tłustego czwartku w ofercie sieci klienci znajdą szeroki wybór pączków, donutów i faworków – są to m.in. pączki z nadzieniem wiśniowym, adwokatowym lub kokosowym w cenie 2,79 zł/szt., pączki z nadzieniem śliwkowym i skórką pomarańczową w promocyjnej cenie 1,69 zł/szt. (-37%) oraz pączki z nadzieniem wieloowocowym za jedyne 0,57 gr/szt.

Sieć oferuje także pączki mini o smaku serowym w cenie 6,99 zł za opakowanie 200 g lub z nadzieniem waniliowym, serowym i o smaku kukułki w cenie 7,99 zł za opakowanie 240 g.

Co więcej, w asortymencie Kauflandu są również białe donuty z kolorową posypką za 1,49 zł/szt. (promocja -25%), a także donuty z nadzieniem orzechowym lub truskawkowym w cenie 1,99 zł/szt. (-26%). Z kolei wielbicielom faworków sieć proponuje klasyczne faworki marki własnej K-Stąd Takie Dobre! za jedyne 7,99 zł za opakowanie 150 g.

Powyższa oferta obowiązuje od 8 do 14 lutego br., natomiast tylko w czwartek 8 lutego będzie można skorzystać z dodatkowych promocji: opakowanie z dwunastoma pączkami z nadzieniem wieloowocowym będzie można nabyć za jedyne 3,48 zł (0,29 gr za pączek w tym zestawie), dodatkowo tego dnia w sklepach dostępny będzie szeroki wybór pączków regionalnych w cenie niższej o przynajmniej 20%.

Auchan

Jak podaje sieć Auchan, w tym roku przygotowano największy wśród sieci detalicznych wybór smaków i rodzajów pączków, donutów i faworków. Klienci będą mieli wybór świeżych pączków w 25 smakach i różnych kształtach, 20 rodzajów donutów oraz wybór faworków w różnych cenach.

Pączki według receptur własnych Auchan są smażone w 28 hipermarketach i dostarczane do pobliskich sklepów sieci. Sieć oferuje również pączki od ogólnopolskich dostawców i rodzinnych lokalnych cukierni.

Poza tradycyjnymi pączkami z marmoladą, z nadzieniem z dzikiej róży, czy adwokatem, w ofercie znajdą się także pączki z toffi, czekoladą, maliną, wiśnią. W wybranych sklepach będzie można kupić pączki z nowymi smakami nadzień, takich jak rabarbar, truskawka, porzeczka, jabłko lub kokos.

Dla dzieci i nie tylko, sieć przygotowała pączki smerfowe i balonowe o smaku gumy balonowej z różową lub niebieską dekoracją. Miłośnicy drobnych przekąsek będą mieli do wyboru mini pączki ze śmietaną, nadzieniem porzeczkowym lub toffi oraz mini pączki na maślance lub pączki serowe.

Osoby, które nie lubią nadzienia znajdą tego dnia oponki i pączki wiedeńskie w pudrze lub lukrze oraz pączki bez nadzienia. Gama przysmaków na świętowanie tłustego czwartku zawiera także donuty w 20 smakach, w tym nowości: dwusmakowy donut z nadzieniem sernik mango lub sernik malinowy, donut w ciemnej czekoladzie vege, czy donuty Milka, Daim, Oreo, Wedel. 

W ofercie sieci znajdują się także pączki vege, trzy rodzaje donutów – z cukrem, w ciemnej czekoladzie oraz w różowej polewie. W Warszawie, Łodzi i okolicy obu tych miast będzie można także kupić pączki wegańskie z nadzieniem porzeczkowym od lokalnego dostawcy. W tłusty czwartek za pączki zakupione w sklepach Auchan klienci otrzymają zwrot 100% w ebonie.

Carrefour Polska

Jak informuje sieć, nie chce ujawniać wcześniej cen, ale klienci mają w tłusty czwartek nabyć związane z tym dniem produkty w bardzo korzystnych cenach.

Źródło: BANK.pl