Subindeks Barometru EFL dla branży budowlanej najwyższy od sześciu lat

Subindeks Barometru EFL dla branży budowlanej najwyższy od sześciu lat
Fot. stock.adobe.com / Tund
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Subindeks Barometru EFL dla branży budowlanej rośnie trzeci raz z rzędu i w II kwartale 2024 roku wyniósł 58,7 pkt., o 4,6 pkt. więcej niż kwartał wcześniej, czytamy w informacji prasowej Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).

– Budowlanka kontynuuje dobrą passę w 2024 roku. Po bardzo przyzwoitym odczycie na początku roku, w najnowszym pomiarze mamy jeszcze lepszy wynik, porównywalny do subindeksu sprzed aż sześciu lat. Trzeci wzrost wskaźnika jasno wskazuje, że branża przygotowuje się na pracowite miesiące i wyższe przychody.

Wpływ na to mogą mieć dwa czynniki. Po pierwsze, część firm z pewnością liczy na to, że zostaną pośrednimi beneficjentami odblokowanych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Po drugie, ruch widać w deweloperce, bo Polacy czekają na uruchomienie programu kredytowego Mieszkanie na Start.

O optymizmie świadczyć może także rosnący wskaźnik inwestycyjny – niemal co piąty przedsiębiorca planuje większe nakłady na inwestycje – powiedział Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Czytaj także: ZBP i PZFD przygotowały dobre praktyki wykorzystania Taksonomii do kwalifikacji nieruchomości jako zrównoważonych środowiskowo

Solidne fundamenty firm budowlanych

Subindeks Barometru EFL na II kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 58,7 pkt., o 4,6 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku. Jest to najwyższy wskaźnik wśród sześciu badanych branż. Co więcej, wartość wskaźnika już po raz trzeci z rzędu przekroczyła próg 50 pkt., co oznacza, że nastroje lekko się poprawiają.

Na wyższą w ujęciu kwartalnym wartość subindeksu Barometru EFL dla budownictwa wpływ miały prognozy we wszystkich badanych obszarach. 36% firm budowlanych prognozuje wzrost zamówień od kwietnia do czerwca 2024 roku.

Grupa pesymistów jest zdecydowanie niższa i wynosiła 1%. Pozostałe firmy liczą na podobną sytuację jak kwartał wcześniej. Dla porównania w I kwartale mieliśmy 28 proc. optymistów i 6 proc. pesymistów.

Większe zamówienia pozytywnie wpływają na płynność finansową. Jej poprawy spodziewa się 28% przedsiębiorców, o 5 pkt. proc. więcej niż kwartał wcześniej.

Z kwartału na kwartał rośnie grupa optymistów inwestycyjnych. 19% firm budowlanych prognozuje więcej inwestycji w II kwartale 2024 roku, to o 3 pkt. proc. więcej niż na początku tego roku. Wciąż jednak zdecydowana większość zapytanych (64%) uważa, że pozostaną one na niezmienionym poziomie co ostatnio.

Czytaj także: Jeszcze tym roku większe dofinansowanie budownictwa społecznego, niskooprocentowane kredyty i deregulacja prawa budowlanego

Barometr EFL: wysokie ceny do kwadratu

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes – firmy budowlane zdecydowanie mniej obawiają się pierwszego czynnika. Na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 5% zapytanych. Kwartał wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 4% zapytanych.

Więcej firm budowlanych, choć nieco mniej niż w poprzednim kwartale, obawia się inflacji. 24% przedsiębiorstw boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jest to wynik o 6 pkt. proc. niższy niż trzy miesiące wcześniej i jeden z najniższych wśród badanych branż.

– Rosnące ceny, pomimo że inflacja od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym, zdecydowanie niższym niż rok temu poziomie, wciąż spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W przypadku firm budowlanych wysokim kosztem są pracownicy, których nie dość, że brakuje, to jeszcze ich wymagania płacowe są coraz wyższe. To wszystko musiprzekładać się na finalne ceny usług budowlanych, które także będą coraz wyższe – dodaje prezes zarządu EFL.

Główny odczyt Barometru EFL na II kwartał 2024 roku wyniósł 52,6 pkt., o 0,1 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg OR, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Barometr EFL dla branży budowlanej na II kwartał 2024:

Subindeks: 58,7 pkt. (+4,6 pkt. kw./kw.);

Inwestycje: 19 proc. przedsiębiorców prognozuje wyższy poziom inwestycji niż kwartał wcześniej;

Sprzedaż: 36 proc. przedsiębiorców prognozuje zwiększenie sprzedaży, a 1 proc. jej spadek;

Płynność finansowa: 28 proc. przedsiębiorców prognozuje poprawę płynności finansowej, a 3 proc. jej pogorszenie;

Finansowanie zewnętrzne: 20 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Więcej na: www.efl.pl

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL