Co czwarta firma zwiększy nakłady na inwestycje

Co czwarta firma zwiększy nakłady na inwestycje
Fot. stock.adobe.com / Synthetica
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej rośnie trzeci raz z rzędu i w II kwartale tego roku wyniósł 55,4 pkt., o 2,6 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. To najwyższy odczyt od niemal 5 lat – w III kwartale 2019 roku wyniósł 56,6 pkt.

W II kwartale br. co czwarty przedsiębiorca planuje zwiększyć nakłady na inwestycje (24%), na początku roku ten odsetek wynosił 16%, a rok temu nikt nie wskazywał takich planów.

Barometr EFL dla branży produkcyjnej na II kwartał 2024:

  • Subindeks: 55,4 pkt. (+2,6 pkt. kw./kw.)
  • Inwestycje: 24 proc. przedsiębiorców prognozuje wyższy poziom inwestycji niż kwartał wcześniej
  • Sprzedaż: 26 proc. przedsiębiorców prognozuje zwiększenie sprzedaży, a 8 proc. jej spadek
  • Płynność finansowa: 21 proc. przedsiębiorców prognozuje poprawę płynności finansowej, a 9 proc. jej pogorszenie
  • Finansowanie zewnętrzne: 23 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne

Wkrótce zmiana trendu

Najnowsze dane GUS wskazują na tąpnięcie w polskiej produkcji przemysłowej. Wskazują one na 6% spadek produkcji w marcu w ujęciu rocznym i niewielki wzrost w ujęciu kwartalnym. Jednak dane Barometru EFL sugerują, że wkrótce sytuacja w polskim przemyśle się poprawi.

Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL mówi dlaczego tak się może wydarzyć.

„Po pierwsze, spora grupa firm liczny na wzrost obrotów. Po drugie i to cieszy jeszcze bardziej, widać ruch w inwestycjach. Jeszcze rok temu żaden przedsiębiorca nie miał odwagi na zwiększenie nakładów inwestycyjnych, podczas gdy w II kwartale tego roku niemal co czwarty planuje taki ruch. Jeśli deklaracje firm pokryją się z konkretnymi krokami, w kolejnych danych GUS powinny pojawić się zdecydowanie bardziej optymistyczne informacje”

Więcej optymistów

Subindeks Barometru EFL na II kwartał br. dla przemysłu/produkcji wyniósł 55,4 pkt., o 2,6 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku. Jest to drugi, po budownictwie, najwyższy wskaźnik wśród sześciu badanych branż.

Co więcej, wartość wskaźnika już po raz trzeci z rzędu przekroczyła próg 50 pkt., co oznacza, że nastroje lekko się poprawiają. Tak dobrego odczytu branża nie miała od niemal 5 lat (56,6 pkt. w III kwartale 2019 roku),

Na wyższą, w ujęciu kwartalnym, wartość subindeksu Barometru EFL dla przemysłu wpływ miały prognozy we wszystkich badanych obszarach. 26% firm produkcyjnych prognozuje wzrost zamówień od kwietnia do czerwca tego roku. Grupa pesymistów jest zdecydowanie niższa i wynosiła 8%. Pozostałe firmy liczą na podobną sytuację jak kwartał wcześniej.

Dla porównania w I kwartale mieliśmy 22 proc. optymistów i 8 proc. pesymistów. Większe zamówienia pozytywnie wpływają na płynność finansową. Jej poprawy spodziewa się 21% przedsiębiorców.

Z kwartału na kwartał rośnie liczba optymistów inwestycyjnych, których reprezentacja jest najsilniejsza wśród wszystkich sześciu badanych branż. 24% firm produkcyjnych prognozuje więcej inwestycji w II kwartale 2024 roku, to o 7 pkt proc. więcej niż na początku tego roku.

Warto podkreślić, że rok temu – w II kwartale 2023 roku – żaden przedsiębiorca nie wskazywał na wzrost nakładów inwestycyjnych. Wciąż jednak jest bardzo liczna grupa firm, które wskazują na spadek inwestycji (32%) lub podobny poziom w ujęciu kwartalnym (44%).

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes firmy produkcyjne zdecydowanie mniej obawiają się pierwszego czynnika. Na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 9% zapytanych. Kwartał wcześniej taką odpowiedź udzieliło 6% zapytanych.

Więcej firm, choć nieco mniej niż w poprzednim kwartale, obawia się inflacji. 23% przedsiębiorstw boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jest to wynik o 4 pkt proc. niższy niż trzy miesiące wcześniej i jeden z najniższych wśród badanych branż.

Główny odczyt Barometru EFL na II kwartał 2024 roku wyniósł 52,6 pkt., o 0,1 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg OR, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL