Strategiczne partnerstwo Polski z Google w rozwoju AI

Strategiczne partnerstwo Polski z Google w rozwoju AI
Strategiczne partnerstwo PFR i Google - list intencyjny. Źródło: PFR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Operator Chmury Krajowej (OChK) oraz Google Cloud podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie sztucznej inteligencji (AI). Wspólnie opracują strategiczny plan przyspieszonego rozwoju kluczowych sektorów polskiej gospodarki, oparty o zaawansowane wykorzystanie AI. Polski oddział Google poinformował także, że jest już największym centrum inżynieryjnym firmy w UE, czytamy w komunikacie prasowym PFR.

Strategiczne partnerstwo koncentruje się na szerokim wdrożeniu rozwiązań AI w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach, ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa, przyspieszenie krajowej transformacji energetycznej i zwiększenie efektywności w opiece zdrowotnej.

Równocześnie sygnatariusze listu będą współpracować przy projektowaniu i wdrażaniu ambitnego ogólnokrajowego programu podnoszenia kompetencji, co pozwoli polskim firmom wykorzystać transformacyjną moc sztucznej inteligencji i przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego ekosystemu technologicznego.

„Dziękuję po pierwsze za podpisanie tego memorandum między Google, a Polskim Funduszem Rozwoju. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie – także inwestycyjne Google w Polsce” – powiedział premier Donald Tusk.

Czytaj także: Rok 2025 rokiem pozytywnego przełomu

Wykorzystanie AI – programy szkoleniowe Google dla firm

Google ogłosił również, że rozszerzy swoje programy szkoleniowe w Polsce tak, by kolejny milion osób wyposażyć w umiejętności wykorzystania sztucznej inteligencji. Inicjatywa ma na celu m.in. wsparcie polskich przedsiębiorców umiejętnościami i wiedzą niezbędną w nowoczesnej gospodarce, w której sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę i stanowi element przewagi konkurencyjnej na światowym rynku.

Według raportu Implement Consulting Group, generatywna sztuczna inteligencja może przy dynamicznym i szerokim jej wdrożeniu zwiększyć PKB Polski nawet o 55 miliardów euro, czyli +8%, w ciągu dziesięciu lat.

„Polska ma wyjątkową szansę dzięki sztucznej inteligencji. Przez dwie dekady naszej działalności tutaj dostarczaliśmy najlepsze produkty oparte na AI, pomagaliśmy Polakom rozwijać umiejętności pozwalające im odnosić sukcesy w cyfrowym świecie, współpracowaliśmy z przedsiębiorcami, sektorem publicznym i startupami.

To w Polsce mamy największe centrum inżynieryjne Google w Unii Europejskiej i cieszymy się, że możemy teraz połączyć nasze wiodące doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji z polską ambicją rozwoju i zapleczem talentów, by wspólnie tworzyć fundamenty gospodarki opartej na AI” – powiedział Sundar Pichai, prezes Google i Alphabet.

Czytaj także: Google będzie zasilał centra danych AI energią z małych reaktorów jądrowych

PFR na rzecz wzmocnienia pozycji Polski pod względem kompetencji AI

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) inwestuje w nowoczesne technologie i rozwój cyfrowy, realizując strategiczne projekty wzmacniające konkurencyjność i bezpieczeństwo polskiej gospodarki.

Od 2018 r. jest współwłaścicielem (wraz z PKO Bankiem Polskim) Operatora Chmury Krajowej (OChK), który odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu infrastruktury chmurowej w Polsce.

Poprzez programy takie jak Sieć Firm Przyszłości czy Cyfrowa Wyprawka, Polski Fundusz Rozwoju wspiera przedsiębiorstwa we wdrażaniu innowacji, transformacji cyfrowej oraz budowaniu zrównoważonych strategii, również w obszarze AI.

Dzięki inwestycjom PFR wiele polskich start-upów zyskuje dostęp do finansowania, sieci mentorów i globalnych partnerstw, co pozwala im szybciej się rozwijać, także na globalnych rynkach.

„Rolą Polskiego Funduszu Rozwoju jest podejmowanie strategicznych inicjatyw stymulujących długoterminowy i zrównoważony wzrost naszej gospodarki.

Wierzymy, że partnerstwo z Google umożliwi dalszy szybki rozwój infrastruktury obliczeniowej i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, co stworzy nowe możliwości dla polskich firm, społeczeństwa, a także wzmocni pozycję Polski pod względem kompetencji AI w Europie” – mówi Piotr Matczuk, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Google for Startups i Centralny Dom Technologii PFR

Warszawska przestrzeń Google for Startups i Centralny Dom Technologii PFR, miejsca współpracy deweloperów oprogramowania, przedsiębiorców i startupów – rozbudują swoją ofertę programów w zakresie sztucznej inteligencji.

Google Cloud przekaże także polskim start-upom wykorzystującym AI środki do wykorzystania na usługi chmurowe, a także udostępni dedykowane zasoby techniczne i szkolenia.

Start-upy zyskają dostęp do globalnej sieci ekspertów, inwestorów i partnerów Google Cloud, co ułatwi im rozwój i skalowanie działalności. Będą mogły podnosić kompetencje zespołów, korzystając ze szkoleń, warsztatów i indywidualnego mentoringu. Google zainwestuje też za pośrednictwem Google.org w dalsze wsparcie lokalnego ekosystemu AI. 

Sukces w epoce AI odniosą te kraje, które jako pierwsze stworzą nowe modele zastosowań i wprowadzą je na rynek jako standardy. Celem podpisanego listu intencyjnego jest efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji do zwiększenia bezpieczeństwa i usprawnienia usług publicznych.

Czytaj także: Era AI: jak sztuczna inteligencja zmienia bankowość?

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju S.A. / PFR