Sprzedaż mieszkań spadła w II kw. 2019 roku, ale deweloperzy nie mają się czym martwić?
W tym okresie deweloperzy wprowadzili do oferty 14,9 tys. mieszkań, o 7,9% mniej r/r i o 11,5% mniej kw/kw. Oferta na koniec II kw. ukształtowała się na poziomie 51,3 tys. (o 13,4% więcej r/r i 0,3% więcej kw/kw), poinformowała dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL Katarzyna Kuniewicz.
„2019 będzie rokiem porównywalnym z 2016, co oznacza wysoką sprzedaż i wprowadzenia mieszkań. Ale najwyższy wynik sprzedaży z 2017 r. i dobry wynik z 2018 r. się nie powtórzy. W kategoriach popytu i podaży rynek trwa w fazie bardzo delikatnego spadku. Na razie ten spadek nikogo nie boli” – powiedziała Kuniewicz podczas spotkania prasowego.
Czytaj także: Rekordowe zyski mieszkaniowych deweloperów giełdowych w 2018 roku >>>
„Popyt z podażą zachowywał się w ten sam sposób, oba spadają. Oferta utrzymuje się na tym samym poziomie – mamy okres uspokojenia. Mamy w ofercie 51,3 tys. mieszkań. Rytm jest niemal taki sam po obu stronach – jest ustabilizowanie się na wysokim poziomie możliwości wyboru mieszkania” – dodała.
Rynek w trendzie spadkowym
Podkreśliła, że rynek jest w trendzie spadkowym.
„3% spadku r/r to jednak nic strasznego. To, co niepokoi deweloperów, to że w ujęciu rok do roku już szósty kwartał z rzędu sprzedaż jest niższa. Dobra wiadomość natomiast taka, że tempo tego spadania jest niższe. W kolejnych kwartałach może być okolicach zera, bo baza jest coraz niższa – kontynuowała ekspert.
Czytaj także: Sprzedaż mieszkań w I kw. spadła. W całym 2019 roku ma być podobnie >>>
„Deweloperzy pomimo spadającej sprzedaży czują się dobrze ze względu na ceny” – podkreśliła.
W Warszawie ceny nominalnie najwyższe w historii
Wskazała, że w Warszawie ceny nominalnie są najwyższe w historii. W ujęciu rocznym ceny sprzedaży na sześciu rynkach wzrosły następująco: Wrocław 11,9%, Trójmiasto 9,9%, Łódź 8,8%, Warszawa 6,7%, Kraków 5,8%, Poznań 2,5%.
Odnosząc się do czasu wyprzedaży oferty Kuniewicz wskazała, że jest bardzo dobre.
„Normalnie to jest ok. 4-5 kwartałów. Na koniec II kw. br. to było 3,3 kwartału” – podkreśliła. Dodała, że liczba mieszkań gotowych w ofercie cały czas maleje – obecnie to tylko 3,5 tys. i stanowią tylko 7% oferty.
JLL Residential Advisory jest zespołem doradczym specjalizującym się w zagadnieniach dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych. Sześć rynków, dla który dane podaje, to Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź.