SNB przed decydującym starciem?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

frank.portfel.250xOd 7 grudnia 2011 r., kiedy to kurs EURCHF osiągnął poziom 1.24, frank znajduje się w stałym trendzie wzrostowym. W osłabieniu franka nie pomogły ani zamieszanie wokół Philippa Hildebranda, który na początku stycznia ustąpił z funkcji Prezesa SNB, ani też gorsze zeszłotygodniowe odczyty indeksu KOF dla szwajcarskiej gospodarki.

W efekcie wczoraj kurs franka dotarł do poziomu 1.2039 za euro, niebezpiecznie zbliżając się do ustalonego we wrześniu minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1.20. Jeśli zachowanie tej pary walutowej nie zmieni się w najbliższym okresie, cierpliwość SNB może zostać wystawiona na próbę.

SNB znajduje się w niełatwej sytuacji. Z jednej strony politycy szwajcarscy dążą do uniknięcia jednostronnych interwencji na rynku walutowym, gdyż – jak pokazuje choćby przykład japońskiego jena – często są one nieefektywne. Z drugiej strony, SNB ustami p.o. prezesa Thomasa Jordana zapewnił, że będzie bronił parytetu 1.20 za wszelką cenę. Gdyby SNB wycofał się teraz ze swojej wrześniowej zapowiedzi, mogłoby to spowodować zmasowaną spekulacyjną grę na dalsze wzmocnienie franka jako jednej z nielicznych „bezpiecznych przystani” w zalanej sztormem Europie. Co więcej, bez wątpienia przełożyłoby się to na podważenie wiarygodności Szwajcarskiego Banku Narodowego w oczach inwestorów. Pozostaje mieć nadzieję, że czekanie przez SNB na „dotknięcie” poziomu 1.20 przez EURCHF nie okaże się działaniem spóźnionym i nie wywoła wodospadu transakcji typu short.

Z informacji, które płyną na rynek w ostatnich dniach można wywnioskować, że rząd szwajcarski zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które niesie za sobą już przeszło 7-tygodniowe wzmacnianie się franka. Stąd zapowiedź przyspieszenia wyboru nowego prezesa SNB jeszcze w lutym br., a nie jak pierwotnie planowano na przełomie kwietnia i maja. Jeśli nowym prezesem zostanie Thomas Jordan, postrzegany jako zdeklarowany zwolennik walki z silnym frankiem, można w niedalekim czasie spodziewać się potencjalnych zdecydowanych posunięć ze strony SNB.

Artur Baron
Główny Analityk
Internetowy kantor.pl