Rynek pracy w czasie COVID-19: liczba ofert w dół aż o 24,3 proc. rdr w styczniu; drugi największy spadek od maja
W styczniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 224 tys. nowych ofert pracy, czyli aż o 24,3% mniej niż w styczniu 2020 roku, co jest drugim największym spadkiem od maja.
„Być może to tylko jednorazowy słaby wynik, wywołany np. wyjątkowo mroźną zimą, która negatywnie wpłynęła na liczbę ofert pracy w budownictwie, ale na jednoznaczną ocenę sytuacji trzeba będzie poczekać do kolejnych miesięcy” – czytamy w raporcie.
Liderem spadków liczby miejsc pracy pozostaje Poznań
Liderem spadków liczby miejsc pracy pozostaje Poznań – pracodawcy publikują tu 52% mniej ofert pracy niż przed rokiem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Szczecinie czy Krakowie. Tutaj liczba nowych rekrutacji nadal nie wróciła do poziomu sprzed lockdownu, ale różnica jest niewielka – wynosi zaledwie odpowiednio 4 i 9%. Niewiele gorzej sytuacja w Lublinie i Bydgoszczy, podkreślono.
Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w styczniu w dół, przez obostrzenia mniejsze zapotrzebowanie na pracowników >>>
„W największych miastach Polski na 1 000 mieszkańców przypada średnio tylko 7,3 oferty pracy (wobec 8,4 rok temu). W styczniu 2021 roku najwięcej ogłoszeń oferowała Warszawa – średnio 11,4 ofert na każdy tysiąc osób. Stolica wyprzedziła w ten sposób Kraków, który dotąd był liderem tego zestawienia. Najgorzej wypada Poznań, gdzie na tyle samo mieszkańców przypadają tylko 2,6 oferty pracy” – czytamy dalej.
Spadek popytu na większość profesji
Pandemia i jej negatywny wpływ na rynek pracy pociągnęły za sobą spadek popytu na większość profesji. W styczniu 2021 roku widoczny jest jednak wzrost nowych ofert dotyczących zawodów biurowych, zwłaszcza z obszaru HR, marketingu czy prawa – nadal jest ich mniej niż przed rokiem, ale spadki w ujęciu rocznym są już niewielkie. Widoczny jest też wyraźny wzrost zapotrzebowania na przedstawicieli zawodów medycznych. Spadki popytu nadal są jednak wyraźne wśród zawodów związanych z pracą fizyczną, wskazano również.
„Styczeń, w stosunku do grudnia, odnotował niemal 30-proc. wzrost liczby opublikowanych ogłoszeń, niemniej jednak początek roku jest wciąż słabszy w stosunku do stycznia 2020 r. Zgodnie z przewidywaniami, pandemia wciąż kładzie się cieniem na dynamice wzrostu i z pewnością z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia co najmniej do połowy roku. Pocieszeniem niech będzie stabilna liczba nowych zakażeń w lutym, która powinna przynieść dalszy wzrost zatrudniania pracowników w drugim miesiącu tego roku” – powiedział CEO Element. Recruitment Automation Software Maciej Michalewski, cytowany w materiale.
Przyszłym pracownikom proponowano średnio 6,1 zachęt i benefitów
Pierwszy miesiąc nowego roku nie przyniósł większych zmian w zakresie atrakcyjności ofert pracy. W styczniu 2021 roku przyszłym pracownikom proponowano średnio 6,1 zachęt i benefitów – to o 0,1 więcej niż w grudniu 2020 roku.
W styczniu 2021 roku wymagania pracodawców względem przyszłych pracowników ustabilizowały się. Ich średnia liczba wynosi 5,4, czyli tyle samo co w grudniu 2020 roku. Nadal najbardziej pożądane przez pracodawców jest posiadanie doświadczenia (77% w styczniu 2021 roku) oraz wykształcenia (48%). Jedyną większą zmianą zanotowaną w styczniu 2021 jest zwiększenie odsetka ofert, gdzie wymagana jest znajomość języka obcego – od grudnia wzrosło o około 7 pkt. proc. i wynosi 36%, podano także.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.