Rynek finansowy: Kronika – październik 2016

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Wydarzenia Według danych Ministerstwa Finansów dług publiczny na koniec czerwca wynosił blisko 937 mld zł. W drugim kwartale wzrósł o 37,6 mld zł. Szybsze tempo narastania długu mieliśmy po 1989 r. tylko raz - w 2008 r. tuż po upadku Lehman Brothers. W kolejnym roku cała Europa była w recesji, a Polska jako jedyna jej uniknęła - m.in. właśnie dzięki ogromnemu poluzowaniu polityki fiskalnej. Poduszka z długu (i słabszego złotego) uratowała nas wtedy przed załamaniem gospodarczym. W II kw. 2016 r. dług publiczny wzrósł o 37 mld zł. Pomimo prawie nieustannego przyrostu długu publicznego, w dłuższej perspektywie nie rośnie on bardziej niż polska gospodarka.

Jeszcze klika miesięcy temu szacunki rządu oraz głównych ośrodków analitycznych zakładały, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 3,5-3,8% w 2016 r. Ostatnie załamanie się inwestycji oraz wolniejszy od oczekiwań wzrost konsumpcji wyraźnie zwiększają ryzyko, że PKB w tym roku urośnie jedynie o ok. 2% – prognozują analitycy z Cinkciarz.pl. Jednak Ministerstwo Finansów nadal liczy, że gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,4%.

Transakcje

Alior Bank poinformował, że złożył ofertę nabycia podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Banku Polska i otrzymał wyłączność na negocjacje w sprawie tego przejęcia. Zaznaczył jednocześnie, że rozpoczęcie tych negocjacji nie oznacza jeszcze, że transakcja dojdzie do skutku. Trwa właśnie fuzja Aliora z BPH – połączenie prawne ma nastąpić w przyszłym kwartale, zaś operacyjne do końca marca przyszłego roku. Wcześniej, jesienią ubiegłego roku, przejął trójmiejski Meritum Bank. Obecne działania w zakresie koncentracji polskiego sektora bankowego Alior prowadzi przy udziale PZU pod hasłem repolonizacji banków.

Zapowiadany od 1 stycznia 2017 r. wzrost płacy minimalnej do 2000 zł oraz ustanowienie najniższej stawki godzinowej na poziomie 13 zł oznacza zmiany, które wpłyną nie tylko na rynek pracy oraz sytuację przedsiębiorców, ale przede wszystkim budżet administracji państwowej i samorządów. Od nowego roku zwiększy się m.in. koszt obsługi kontraktów realizowanych w ramach zamówień publicznych. Wcześniejsze zabezpieczenie odpowiednich środków w przyszłorocznych budżetach nie tylko zapewni płynność realizacji nowych postępowań przetargowych, ale także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ponownym rozpisaniem procesu przetargowego umów już trwających. Nowe regulacje w zakresie minimalnego wynagrodzenia oraz najniższej stawki godzinowej dotyczą m.in. kontraktów, które będą rozpisywane po 1 stycznia 2017 r. Uwzględnienie tych kosztów w przyszłorocznych budżetach i kalkulacjach zamawiających jest więc niezbędnym krokiem do właściwej realizacji ustaw: Prawo zamówień publicznych, o minimalnym wynagrodzeniu i stawce 13 zł.

PKO Bank Polski będzie partnerem strategicznym

Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w zakresie udostępniania oferty wsparcia dla eksportu. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI