Rynek finansowy: Czarne strony podatku bankowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Przez siedem miesięcy tego roku banki zarobiły netto 8,65 mld zł wobec 8,73 mld zł rok wcześniej. Nowy podatek im nie zaszkodził? Znalazły dodatkowe źródła dochodu? Medal jak zwykle ma dwie strony.

Podatek bankowy miał być ogromnym zastrzykiem finansowym dla budżetu państwa, nie powodując jednocześnie zwiększenia obciążenia społeczeństwa. Banki są przecież niezmiernie bogate, zarabiają krocie, i te parę miliardów mniej im nie zaszkodzi – argumentowali rządzący. Nawet jeszcze przed wyborami – cóż z tego, że określając banki mianem „sektora finansowego” (pojęcie, jak wiadomo, nieco szersze) i nazywając zyski dochodami. Na dodatek nowe obciążenie nie miało odbić się na klientach, jak bowiem argumentowano, konkurencja na rynku jest duża, a gdyby jednak chciano koszty przerzucić na klientów, od tego jest kontrolowany przez państwo PKO BP, żeby takie praktyki ukrócić, a w razie czego przejmować uciekających z drogich banków klientów.

Strona medalu czarna dla klientów

Wyszło jak zawsze. Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku banki komercyjne zapłaciły 1.173,1 mln zł. Te, które płacić musiały. Jeden wszedł w program naprawczy i z podatku został zwolniony. Co zrobili pozostali?

Jeszcze zanim podatek wszedł w życie, część banków podwyższyła marże najmniej dochodowych kredytów – hipotecznych. I wzięły się za restrukturyzację dochodów. Zaczęły od odsetkowych. „Poprawa wyniku odsetkowego była konsekwencją zakończenia dostosowania banków do zmiany stóp procentowych NBP dokonanej przez RPP w I kwartale ub.r., jak też zmian w polityce depozytowo-kredytowej dokonanych w związku z uchwaleniem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych (obniżenia oprocentowania depozytów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, jak też wzrostu oprocentowania kredytów dla gospodarstw domowych)” – napisała Komisja Nadzoru Finansowego w raporcie o sytuacji banków w I kw. tego roku. Gorzej było z dochodami z prowizji i opłat, ale i tu banki pilnie pracują.

Klienci detaliczni zasypywani są ofertami zaciągnięcia kredytów gotówkowych. To one mają poprawić wyniki, bo są krótkoterminowe i drogie. Nawet jeśli oprocentowanie jest promocyjne, to marże i prowizje już nie. Spokojnie mogą sięgać 10%. Coraz rzadsze są darmowe konta osobiste i karty do nich.

Wynik odsetkowy poprawiają nie tylko wyższe oprocentowania kredytów, ale i malejące depozytów. Sprzyjają temu niskie oficjalne stopy procentowe (z perspektywą dalszego ich obniżenia).

To wszystko widać w wynikach banków po II kw. i I półroczu oraz w komentarzach do nich. ING Bank Śląski udzielił w I połowie roku klientom detalicznym 2,1 mld zł pożyczek gotówkowych. To wzrost o 45% rok do roku. – To bardzo dobry kwartał, najlepszy od grudnia 2014 r. – mówił podczas konferencji prasowej Luigi Lovaglio, prezes Banku Pekao. – Rekord 2 mld zł udzielonych kredytów gotówkowych jest bardzo obiecujący i pokazuje, że osiągniemy cel 12 mld zł nowych kredytów w całym roku. W II kw. Bank Millennium udzielił 647 mln zł pożyczek gotówkowych, a ich portfel wzrósł o 13% rok do roku. – W pierwszym i drugim kwartale nasza marża odsetkowa rosła głównie dzięki obniżeniu kosztu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI