RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, czerwiec ‘24
Poniżej zamieszczamy informacje o decyzjach RPP.
W dniach 4-5 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej,
stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej,
stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej,
stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej,
stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Czytaj także: Prezes NBP: realne stopy procentowe w Polsce jedne z najwyższych w Europie
RPP: inflacja CPI będzie zgodna z celem w II kwartale ’24
Inflacja konsumencka (CPI) będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym banku centralnego w II kw. br., towarzyszyć temu będzie niższa niż w poprzednich kwartałach inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, choć – wobec podwyższonej dynamiki cen usług – pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
RPP oceniła, że obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji. W efekcie w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Towarzyszyć temu będzie niższa niż w poprzednich kwartałach inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, choć – wobec podwyższonej dynamiki cen usług – pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI” – czytamy w komunikacie.
Cel inflacyjny wynosi 2,5% +/- 1 pkt proc.
W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym, podkreślono.
„Wraz z relatywnie niską – mimo pewnego przyspieszenia – dynamiką aktywności gospodarczej ogranicza to dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych” – czytamy dalej.
Bank centralny podał, że w kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy.
„W ocenie Rady, napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji” – czytamy dalej.
Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, zapowiedziano także.
Czytaj także: RPP postanowiła nie zmieniać wysokości stóp procentowych
Stopy procentowe – komentarze
Rada Polityki Pieniężnej będzie najprawdopodobniej odkładać w czasie termin pierwszej obniżki stóp procentowych – ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Jej zdaniem, termin rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej w Polsce może się przesunąć nawet na połowę 2025 roku.
„Dzisiejsza decyzja RPP nie była żadnym zaskoczeniem. Stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie i w kolejnych miesiącach także zapewne nie ulegną zmianie. Pomimo faktu, że wskaźnik inflacji znajduje się aktualnie w celu NBP, to jednak rozpoczął on w kwietniu powolny marsz w górę, co nie stwarza RPP warunków do myślenia o obniżkach stóp.
Ponadto Rada wskazuje na wciąż dużą niepewność co do tego jak będzie kształtować się inflacja w kolejnych kwartałach, zwłaszcza w kontekście planowanego częściowego odmrożenia cen energii i gazu od 1 lipca br.” – napisała ekonomistka.
„Ponieważ ta niepewność będzie się utrzymywać jeszcze przez wiele miesięcy, gdyż po wejściu w życie podwyżek cen energii i gazu z początkiem lipca zobaczymy najpierw efekt natychmiastowy, ale też w późniejszym okresie zapewne wystąpią efekty wtórne, Rada będzie najprawdopodobniej odkładać w czasie termin pierwszej obniżki stóp” – dodała.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 4-5 czerwca 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc.
Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego, termin rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej w Polsce może się przesunąć nawet na połowę przyszłego roku.
„Na obecnych poziomach pozostaną one najprawdopodobniej do końca br., a w kontekście prognoz wskaźnika CPI w I kw. 2025 r. (tj. jego dalszego przyśpieszania) termin rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej w Polsce może się przesunąć nawet na połowę przyszłego roku” – napisała w komentarzu Monika Kurtek.
Jeśli inflacja w Polsce utrzyma się poniżej oczekiwań, presja na obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w IV kw. 2024 r. może wzrosnąć – ocenia analityk Erste, Jakub Cery.
„Spodziewamy się wzrostu presji cenowej w okresie letnim, jednak nie w stopniu, którego obawiali się członkowie Rady Polityki Pieniężnej na początku tego roku.
Nasz scenariusz bazowy do końca roku pozostaje zgodny z konsensusem rynkowym, z pierwszą obniżką możliwą w I kwartale 2025 roku. Jeśli jednak inflacja utrzyma się poniżej oczekiwań, widzimy rosnącą presję na obniżkę stóp przez RPP w IV kwartale” – napisał w komentarzu analityk.