Raportowanie niefinansowe – rola sektora bankowego w promowaniu wymogów ESG
Sprawozdawczość w zakresie ESG ma na celu nie tylko ukazanie wpływu danego przedsiębiorstwa na wspomniane czynniki środowiskowe i społeczne, ale również uzmysłowienie ryzyk, jakie wiązać się mogą choćby z oddziaływaniem nagłych zjawisk pogodowych na rentowność danego podmiotu lub całej branży.
Aktualne dokonania w obszarze raportowania niefinansowego, w tym ewolucję europejskiego prawa obejmującego ten obszar oraz rola sektora bankowego w promowaniu wymogów ESG w biznesie stanowią główne wątki najnowszego raportu technologicznego, przygotowanego przez Centrum Procesów Bankowych i Informacji przy współpracy z Biurem Informacji Kredytowej, Deloitte oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie.
Sektor finansowy a Cele Zrównoważonego Rozwoju
– Wśród spółek nadal niska jest świadomość wymagań w obszarze ryzyka związanego ze zmianą klimatu, które ma coraz większe znaczenie dla inwestorów i dotyczyć będzie zarówno raportowania niefinansowego, jak i sprawozdania finansowego.
Przed polskim biznesem stoją kluczowe wyzwania, należą do nich działania na rzecz neutralności klimatycznej oraz nowe wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące raportowania niefinansowego w zakresie kwestii ESG – podkreśla Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG w warszawskiej SGH.
Przypomina on, iż myślenie przez pryzmat ESG obejmuje wszystkie procesy realizowane w instytucjach finansowych.
– Wyjątkową rolę do odegrania w tym przypadku ma sektor finansowy, którego zadaniem jest zapewnienie możliwości i narzędzi finansowych w zakresie wsparcia transformacji gospodarczej, a także przesunięcie strumieni finansowania na inwestycje i działalność wspierającą realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju – przypomina ekspert SGH.
Taksonomia ESG: nowe podejście do transparentności
Wyzwania, towarzyszących wdrażaniu Taksonomii ESG, obszernie scharakteryzowały ekspertki Deloitte.
– Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu stoją przed wieloma wyzwaniami, które wynikają nie tylko z nowego wymogu dla przedsiębiorstw niefinansowych raportowania udziału działalności zgodnej z taksonomią w odniesieniu do ich obrotu, nakładów inwestycyjnych (CapEx) i kosztów operacyjnych (OpEx) – oprócz danych kwalifikujących się do taksonomii – ale głównie z trudności w interpretacji kryteriów oraz gromadzenia potrzebnych danych – wskazują Marta Górecka, starszy menedżer i Anna Bryła, starszy konsultant w Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju Deloitte.
Ekspertki wskazują, iż nowe wymogi raportowe wiążą się z nowym podejściem do transparentności oraz poszerzonym rozumieniem roli banku.
Platforma ESG BIK
Wsparciem w realizacji tych niełatwych zadań może być Platforma ESG BIK, która wydatnie ogranicza zakres obowiązków biurokratycznych towarzyszących sprawozdawczości niefinansowej.
– Współczesna gospodarka w coraz większym stopniu bazuje na danych, a ich przepływ ma nie mniejsze znaczenie od transferów środków pieniężnych. Kryterium w największym stopniu decydującym o wartości danych jest ich aktualność, nie inaczej jest w przypadku informacji o charakterze niefinansowym, które będą przecież mieć przełożenie na finansowanie zarówno poszczególnych podmiotów, jak i całych segmentów rynku.
Dlatego w zamyśle BIK rozwój Platformy ESG ma przebiegać ustawicznie, a jego podstawą będzie sukcesywne włączanie firm planujących korzystanie ze wsparcia instytucji finansowych – deklaruje Andrzej Zduńczyk, dyrektor rynku informacji finansowych w BIK.
Przypomina on też, że standaryzacja danych w ramach Platformy pozwoli na ograniczenie powtarzających się czynności sprawozdawczych wobec różnych organów, bez uszczerbku dla kompletności i wiarygodności danych.