Rada UE przyjęła rozporządzenie umożliwiające śledzenie transferów kryptoaktywów

Rada UE przyjęła rozporządzenie umożliwiające śledzenie transferów kryptoaktywów
Fot. stock.adobe.com / NINENII
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada UE przyjęła we wtorek (16.05.2023) znowelizowane przepisy o informacjach towarzyszących transferom środków pieniężnych. Nowelizacja polega na objęciu przepisami transferów kryptoaktywów.

„Dzisiejsza decyzja, to zła wiadomość dla tych, którzy chętnie wykorzystywali kryptoaktywa w swojej nielegalnej działalności, do obchodzenia sankcji UE lub finansowania terroryzmu i wojny.

Kontynuowanie takich praktyk nie będzie już w Europie możliwe – jest to ważny krok naprzód w walce z praniem pieniędzy” – oświadczyła szwedzka minister finansów Elisabeth Svantesson, której kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Czytaj także: Parlament Europejski reguluje kryptoaktywa

Nowe obowiązki dla dostawców usług w zakresie kryptoaktywów

Zgodnie z nowymi przepisami, dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów są zobowiązani do gromadzenia i udostępniania niektórych informacji na temat nadawcy i odbiorcy dokonywanych przez nich transferów kryptoaktywów, niezależnie od kwoty kryptoaktywów będących przedmiotem transakcji.

Znowelizowane przepisy pozwolą śledzić transfery kryptoaktywów, tak by można było zidentyfikować ewentualne podejrzane transakcje i w razie potrzeby je zablokować.

Czytaj także: Polskie banki, kryptowaluty i regulacje Komitetu Bazylejskiego

Wzmocnienie dla regulacji AML / CFT

Rozporządzenie stanowi część pakietu, który ma wzmocnić unijne przepisy o walce z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu i który Komisja Europejska przedstawiła 20 lipca 2021 r.

Pakiet obejmuje też propozycję utworzenia nowego unijnego organu do walki z praniem pieniędzy.

Czytaj także: Safebank: Zadania banków w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Źródło: BANK.pl