PZU zmieni zasady wypowiadania ubezpieczenia OC. Obyło się bez kary UOKiK

PZU zmieni zasady wypowiadania ubezpieczenia OC. Obyło się bez kary UOKiK
Fot. Materiały prasowe PZU
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał, że praktyka Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) może ograniczać prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, podał Urząd. PZU zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki.

@GrupaPZU zmieni zasady wypowiadania #ubezpieczenia #OC. Obyło się bez kary @UOKiKgovPL

Postępowanie przeciwko PZU zostało wszczęte przez UOKiK we wrześniu 2017 r. po zawiadomieniu rzecznika finansowego. „Każdy, kto ma samochód, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Umowa zawierana jest na rok. Ubezpieczyciele przed końcem umowy pisemnie informują o ubezpieczeniu na następne 12 miesięcy. Jeżeli konsument nie wypowie umowy najpóźniej na jeden dzień przed jej końcem, to automatycznie przedłuża się na kolejny rok. Przedłużoną automatycznie umowę można wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie kierowca posiada OC w innym zakładzie ubezpieczeń. W ten sposób może uniknąć posiadania podwójnego ubezpieczenia OC” – czytamy w komunikacie.

Kierowcy, którym kończyła się umowa ubezpieczenia OC w PZU, dostawali pisma z informacją o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres. Gdy następnie skontaktowali się z infolinią, agentem lub oddziałem, PZU uznawał, że zawierana jest nowa umowa. Tymczasem skoro konsument nie wypowiedział dotychczasowej umowy, ubezpieczyciel powinien uznać ją za automatycznie przedłużoną. Miało to swoje konsekwencje, albowiem PZU twierdził, że kierowcy nie mogą wypowiadać takich kontraktów, pomimo, że posiadali w tym samym czasie ubezpieczenie OC w innej firmie. Konsumenci musieli więc płacić składki za dwa ubezpieczenia, podano również.

Praktyka PZU ogranicza prawa konsumentów

UOKiK uznał, że praktyka PZU może ograniczać prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy.

„Powszechny Zakład Ubezpieczeń uniknął kary finansowej, ponieważ zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki. Oznacza to, że PZU:

– uzna wypowiedzenia umów przez konsumentów aż do trzech lat wstecz, jeżeli konsumenci nadal będą chcieli wypowiedzieć umowy;

– odda proporcjonalną część składki pobranej wtedy, gdy konsument miał podwójne ubezpieczenie OC. Aby z tego skorzystać, należy wysłać PZU pismo z numerem rachunku do przelewu;

– będzie umożliwiać konsumentom wypowiadanie przez nich umów, które zostały automatycznie przedłużone, gdy będą posiadali w tym samym czasie OC u innego ubezpieczyciela” – czytamy dalej.

Informacje o tych rozwiązaniach PZU zamieści na swojej stronie internetowej, w prasie, opracuje również ulotki, podsumowano.

Źródło: ISBnews