PSP: pierwsze transakcje BLIK na Słowacji w najbliższych tygodniach

PSP: pierwsze transakcje BLIK na Słowacji w najbliższych tygodniach
Dariusz Mazurkiewicz. Źródło: BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK, ma już wszystkie zgody regulacyjne na Słowacji, przeprowadził transakcje testowe i spodziewa się pierwszych transakcji produkcyjnych w najbliższych tygodniach, zapowiedział prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.

„Mieliśmy okazję zaprezentować w lokalnym sektorze bankowym na Słowacji w Bratysławie pierwsze testowe transakcje w oparciu o ekosystem bankowy banków słowackich. […].

Jesteśmy po wszystkich regulacyjnych zatwierdzeniach przez Narodowy Bank Słowacji i jesteśmy na etapie udostępniania usługi lokalnym bankom.

Przewidujemy, że w nadchodzących tygodniach będziemy w stanie wykonać pierwsze produkcyjne transakcje, a 2024 rok będzie pierwszym rokiem, w którym będziemy budować solidną bazę transakcyjną: – powiedział Dariusz Mazurkiewicz podczas telekonferencji.

Czytaj także: Klienci Krakowskiego Banku Spółdzielczego z dostępem do płatności mobilnych BLIK

BLIK na Słowacji na bazie VIAMO

Na Słowacji PSP działa na bazie zakupionej w sierpniu 2022 r. spółki VIAMO, która ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw.

Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Ściśle współpracuje z dwoma bankami – VÚB i Tatra banka.

Z jej usług, za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus, mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

Czytaj także: Szybki przelew i BLIK dominują w płatnościach internetowych

BLIK Romania

PSP rozwija również działalność na rynku rumuńskim, gdzie powstała spółka BLIK Romania.

„Na rynku rumuńskim procesy regulacyjne i rozmowy z bankami są w toku.

Przygotowujemy się do roku 2024, który powinien być dla nas solidnym przełomowym rokiem budowania nie tylko zespołu lokalnego BLIK Romania, ale też i integracji z systemami bankowymi” – dodał Dariusz Mazurkiewicz.

Czytaj także: Raport NetB@nk: o 5% więcej aktywnych klientów mobile only, jest ich już ponad 14 mln

***

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Źródło: ISBnews