Program ugód dla frankowiczów w mBanku od października

Program ugód dla frankowiczów w mBanku od października
Fot. stock.adobe.com/Jakub
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank podał wysokość kosztów ryzyka prawnego, związanego z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich za III kwartał oraz ich wpływ na wynik za 2022 r. Ogłosił również, że w październiku uruchomi program ugód dla wszystkich klientów spłacających frankowe kredyty.

Koszty ryzyka prawnego, związanego z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich za III kwartał br., wyniosły 2 336 mln zł (całkowita wartość rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z hipotecznymi kredytami walutowymi na 27 września 2022 r. wyniesie 6 803 mln zł).

W związku z tym oraz biorąc pod uwagę koszt tzw. wakacji kredytowych (szacowany wcześniej na 1-1,4 mld zł), bank spodziewa się ujemnego wyniku netto Grupy mBanku za cały 2022 r.

Wcześniej, po pierwszych sześciu miesiącach br., grupa zanotowała 742 mln zł zysku netto (1 147 mln zł z wyłączeniem segmentu walutowych kredytów hipotecznych).

Czytaj także: Ugody ws. kredytów frankowych w PKO BP: ponad 70 proc. klientów wybiera stałą stopę>>>

Stabilna sytuacja banku

Niezależnie od sytuacji frankowej, Grupa mBanku prowadzi stabilny i zyskowny biznes – napisano w informacji prasowej mBanku.

Wyniki operacyjne w III kwartale br. były dobre i nie odbiegały od trendów z poprzednich kwartałów (sprawozdanie finansowe za ten okres grupa przedstawi 8 listopada).

Współczynniki kapitałowe i płynnościowe banku są powyżej wymogów regulacyjnych. To gwarantuje bezpieczeństwo klientom oraz powierzonym bankowi depozytom.

Czytaj także: BOŚ Bank: klienci złożyli 433 wnioski o mediację umów kredytów frankowych>>>

Od października ugody dla frankowiczów

mBank ogłosił też, że zaoferuje ugody dla wszystkich klientów z aktywnymi kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich. Będzie to oferta przewalutowania kredytu oraz redukcji kapitału pozostającego do spłaty. Warunki umorzenia klienci będą mogli negocjować indywidualnie.

Dodatkowo, dla kredytu po przewalutowaniu bank zaproponuje okresowo stałą stopę procentową w wariancie atrakcyjniejszym niż w standardowej ofercie. Dzięki temu na zawsze zostanie wyeliminowane ryzyko kursowe oraz ryzyko stopy procentowej w okresie 5 lat.

Program ugód zostanie uruchomiony w październiku i będzie prowadzony etapami. Szczegóły bank przedstawi wraz z jego startem. Klienci powinni czekać na kontakt ze strony banku.

Czytaj także: TSUE: zapisy dotyczące kursu waluty w umowie kredytowej muszą dawać możliwość samodzielnego jego ustalenia >>>

Źródło: mBank