Prognozy nie pozostawiają złudzeń: w przyszłym roku czeka nas spadek sprzedaży mieszkań

Prognozy nie pozostawiają złudzeń: w przyszłym roku czeka nas spadek sprzedaży mieszkań
Fot. stock.adobe.com/Wellnhofer Designs
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nadchodzący rok przyniesie przełom, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, ponieważ będzie ona maleć w porównaniu z poprzednimi latami.

2019 r. należy się spodziewać dalszego spadku sprzedaży mieszkań na głównych rynkach nawet o 14 proc. #mieszkania #RynekNieruchomości

Według prognoz firmy REAS JLL Residential Advisory, w 2019 r. należy się spodziewać dalszego spadku sprzedaży mieszkań na głównych rynkach nawet o 14 proc. Dla porównania w poprzednich pięciu latach sprzedaż rosła w tempie prawie 19 proc. rocznie.

Dynamika sprzedaży mieszkań widocznie spadła w tym roku, w porównaniu do rekordowego 2017 roku. Jak podaje Rzeczpospolita, szansą na poprawienie sytuacji w branży deweloperskiej w 2019 roku może być rozwój prywatnego, instytucjonalnego rynku najmu, opartego na kontraktowaniu przez fundusze całych budynków, przeznaczonych na wynajem.

Rośnie silny sektor na rynku mieszkaniowym

– Rośnie nowy, silny sektor na rynku mieszkaniowym w Polsce. Zgodnie z założeniem ustawodawcy, najem instytucjonalny ma zrównoważyć interesy stron stosunku najmu. Oznacza to, że dzięki niej zabezpieczone zostaną interesy najemców, a jednocześnie forma ta zachęcać ma inwestorów do angażowania środków finansowych w budowę mieszkań na wynajem. Zmiany społeczne wymuszają na deweloperach wprowadzenie alternatywnych rozwiązań dopasowanych do bieżących potrzeb mieszkaniowych i stylu życia, które zmieniają się dynamicznie. Dziś dla wielu ludzi potrzeba posiadania własności ustępuje potrzebie mobilności i płynności finansowej. Zauważalne jest także rosnące zainteresowanie projektami mieszkaniowymi inwestorów instytucjonalnych – komentuje Rafał Malik, ekspert z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Dostrzegając zmieniające się trendy i potencjał rynku najmu, deweloperzy coraz częściej biorą pod uwagę budowanie portfela mieszkań na wynajem oraz szeroką współpracę w tym zakresie. Jak podaje Rzeczpospolita, prywatne akademiki czy mieszkania dla seniorów to nie tylko sposób na zdywersyfikowanie działalności deweloperów, ale także szansa na precyzyjne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych określonych grup.

– Coraz popularniejsze stają się inwestycje w nowych segmentach rynku. Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób wynajmujących mieszkania. Wzrastające zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych rynkiem mieszkaniowym obserwowane w Polsce nie jest tylko lokalnym zjawiskiem, ale przejawem szerszego, globalnego trendu. Patrząc z perspektywy mijającego dziesięciolecia rynek najmu komercyjnego w Polsce wzrósł prawie trzykrotnie – do 5 proc. Liczymy, że za dekadę rynek najmu będzie na poziomie 10 – 11 proc.  – podkreśla Rafał Malik.

Źródło: Fundusz Mieszkań na Wynajem