Profesor Andrzej Dragan o AI, komputerach kwantowych i granicy poznania

Profesor Andrzej Dragan o AI, komputerach kwantowych i granicy poznania
Andrzej Dragan, Robert Lidke,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Fizyka zostanie ukończona za pół roku” – pod tym tytułem podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych (22-23 maja 2024) odbył się wykład fizyka, prof. Andrzeja Dragana. Rozmawialiśmy z nim w studiu kongresowym BANK.pl, tuż po jego wykładzie.

Ponieważ dzień przed Kongresem FTB Rada Unii Europejskiej przyjęła AI Act, zapytaliśmy naszego gościa czy jego zdaniem powinniśmy już na obecnym etapie próbować regulować sztuczną inteligencję? A jeżeli tak, to kto to powinien robić?

„Ja jestem ostatnią osobą, która będzie mówić komukolwiek, co ma robić, więc unikam takich odpowiedzi” – odparł prof. Andrzej Dragan, ale dodał:

„Ostatnio wiceprezes Google’a powiedział, że zamiast Innovate, to Europa się skupia na Regulate. Pewnie efekt będzie taki, że technologia, która do nas będzie docierać z zagranicy, będzie ograniczona. Po prostu dostaniemy okrojoną wersję algorytmów, bo nie będą one w całości spełniać naszych wymogów, a Amerykanie czy Chińczycy będą mieli algorytmy czy technologie bardziej zaawansowane. My będziemy mieli tę uproszczoną wersję dla przeregulowanego rynku.”

Na naszą wątpliwość, że technologie AI są np. wykorzystywane w Chinach w ten sposób, że ograniczają swobody obywatelskie, a Europejczycy nie chcą tak głębokiej ingerencji w swoją wolność – nasz rozmówca zauważył, że nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to, co robią Chińczycy czy Amerykanie.

„My możemy cieszyć się wyższością moralną, ale za dwa lata zostaniemy z ręką w nocniku, bo technologia, która się teraz tworzy, zapewnia sukces w wielu dziedzinach gospodarczych, finansowych i tak dalej, więc jest to gra ryzykowna, dlatego że jako jedyni samoograniczamy się” – powiedział Andrzej Dragan.

Szyfrowanie kwantowe – nadzieja dla banków

Kolejny fragment wywiadu dotyczył komputerów kwantowych, których moc obliczeniowa będzie pozwalała na szybkie złamanie nawet najbardziej skomplikowanych haseł i systemów szyfrowania, także tych stosowanych przez banki.

Jak przyznał – komputery kwantowe będą wstanie złamać wszystkie obecnie stosowane systemy kodowania, na razie jednak nie ma jeszcze komputera kwantowego. Stwierdził jednak, że odpowiedzią na to zagrożenie jest technologia szyfrowania kwantowego.

„Współodkrywcą tej technologii jest Artur Ekert, mój kolega z Oxfordu. Ta technologia gwarantuje, że nawet komputer kwantowy, jeżeli kiedykolwiek powstanie, nie będzie w stanie złamać takiego szyfru”- powiedział Andrzej Dragan.

Dodał, że Singapur planuje oprzeć swój system teleinformatyczny na kryptografii kwantowej.

Czy jest kres poznania?

W kolejnym naszym pytaniu nawiązaliśmy do tytułu wystąpienia profesora Andrzeja Dragana „Fizyka zostanie ukończona za pół roku” podczas Kongresu FTB. Spytaliśmy – czy może kiedyś nastąpić kres poznania w nauce?

Jak stwierdził – tytuł wykładu był ironiczny. Tę opinię wygłosił w 1927 roku niemiecki fizyk Max Born.

„Tego typu wyobrażenia, że jesteśmy blisko krawędzi naszego poznania już wielokrotnie się pojawiały na świecie, i w fizyce, i w innych dziedzinach. Za każdym razem to się okazywało wielką kompromitacją” – powiedział Andrzej Dragan.

„Czy kiedykolwiek się uda odkryć ostateczny zbiór praw fizyki – tego nie wiemy, bo nie wiemy jak działa świat. Może się okazać, że świat jest bardzo prosty i uda się odkryć wszystkie prawa. Może się okazać, że tak nie jest, że [pod odkrytymi prawami] są kolejne warstwy pod spodem, coraz bardziej skomplikowane i być może świat jest niepoznawalny w taki zwarty sposób.”

„Nauka zajmuje się odkrywaniem tego jak działa świat, a nie szukaniem teorii wszystkiego, czy teorii ostatecznej, bo nie wiemy czy taka teoria w ogóle istnieje. Jak się okaże, że istnieje – to będziemy się starali ją odkryć. Jak nie istnieje – to będziemy szukać jej w kolejnych warstwach” – stwierdził nasz rozmówca.


Źródło: BANK.pl