Wiceprezes ZBP: wielu kredytobiorców składa wadliwe wnioski ws. wakacji kredytowych

Wiceprezes ZBP: wielu kredytobiorców składa wadliwe wnioski ws. wakacji kredytowych
Agnieszka Wachnicka. Źródło: ZBP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ze względu na kryteria ograniczające uczestnictwo klientów banków w obecnym programie wakacji kredytowych będzie niższe od partycypacji w poprzedniej edycji. Spora grupa kredytobiorców składa wadliwie wypełnione wnioski - poinformowała PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

„Formalnie możliwość składania wniosków w sprawie wakacji kredytowych rozpoczęła się 1 czerwca. Pierwsze obserwacje z banków wskazują, że spora grupa kredytobiorców składa wadliwie wypełnione wnioski, zakładam, że nie doczytawszy o dodatkowych kryteriach. Składają wnioski myśląc, że zasady wakacji kredytowych się nie zmieniły i nie zawsze kwalifikują się do tego programu” – powiedziała Agnieszka Wachnicka w kuluarach EKF 2024 w Sopocie.

„Jeden z banków poinformował, że pierwszego dnia wpłynęło nawet 80 proc. wniosków od klientów, którzy potencjalnie się nie kwalifikują do tego programu. Nie wiemy, jaka jest całościowa sytuacja w tym zakresie, ale mamy pierwsze sygnały z banków, że jest taki problem” – dodała.

Czytaj także: Prezydent podpisał nowelę dot. wydłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok

Nowe kryteria w programie wakacji kredytowych 2024

Wakacje kredytowe zostały wydłużone na 2024 rok, do programu tego jednak wprowadzono kryteria ograniczające.

„Spodziewam się, że partycypacja, udział kredytobiorców w tym programie, będzie niższa niż w poprzedniej edycji wakacji kredytowych. Część osób, która mogłaby się kwalifikować do programu, widząc, że są dodatkowe wymogi, może zrezygnować ze składania wniosków” – powiedziała wiceprezes Związku Banków Polskich.

Podała, że podobnie jak w ubiegłym roku pewna część osób, które skorzystają z wakacji kredytowych i wcale nie potrzebuje tego wsparcia, uzyskane środki przeznaczy na nadpłatę kredytu.

„Wydaje się, że sytuacja gospodarcza jest coraz lepsza, bezrobocie jest niskie, więc program nie będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem jak poprzednio” – powiedziała Agnieszka Wachnicka.

Wcześniej około 50 proc. środków z wakacji kredytowych było przeznaczone na nadpłaty kredytów. O ile w 2019 roku kredytobiorcy dokonali nadpłat na 18 mld zł, to w okresie 2022-2023 było to 83 mld zł, a cały portfel tych kredytów wynosi 500 mld zł.

Czytaj także: Forum Bankowe 2024 o przyszłości kredytowania mieszkalnictwa

Wakacje kredytowe wymagają dodatkowych rezerw bankowych

Wakacje kredytowe będą wiązały się z dodatkowymi kosztami dla sektora bankowego.

„Banki zawiążą w 2024 roku rezerwy na koszty programu. Wcześniej szacowaliśmy, że będzie to łącznie około 2,5 mld zł, więc o wiele mniej niż rok wcześniej, kiedy koszty wyniosły około 15 mld zł” – powiedziała Agnieszka Wachnicka.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, z wakacji kredytowych mogą skorzystać kredytobiorcy spełniający następujące kryteria: wartość udzielonego kredytu nie przekracza 1,2 mln zł oraz rata kredytu przekracza 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, kalkulowanego jako średni dochód gospodarstwa z ostatnich trzech miesięcy, lub kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku).

W 2024 roku raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić czterokrotnie — dwukrotnie pomiędzy 1 czerwca a 31 sierpnia 2024 roku oraz dwukrotnie pomiędzy 1 września a 31 grudnia 2024 roku.

Czytaj także: Prezes ZBP o możliwości finansowania gospodarki przez sektor bankowy

Źródło: PAP BIZNES