Prezes ZBP otwiera Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu 2025

Prezes ZBP otwiera Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu 2025
Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu 2025. Tadeusz Białek. Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzięki wspólnym działaniom, zainicjowane 2024 roku cykliczne wydarzenie stało się okrągłym stołem finansowo-bankowo-agrobiznesowym, skoncentrowanym na zarządzaniu finansami obu środowisk, poświęconym priorytetom współpracy obu sektorów oraz sektorów wspierających – podkreślał dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas inauguracji Europejskiego Forum Finansowania Agrobiznesu 2025 (26-27 lutego).

Przybyłych na obrady Forum przywitał Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Następnie zabrał głos prezes Związku Banków Polskich, który zaznaczył, iż Forum stało się przestrzenią dla konstruktywnego dialogu gospodarczego i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, adekwatnych do aktualnych wyzwań.

Wypracowane podczas zeszłorocznej edycji wydarzenia rekomendacje stały się podstawą do wypracowywania zarówno nowych rozwiązań regulacyjnych, jak i instrumentów finansowych, stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.

Wiodącym wątkiem obecnej edycji spotkania będzie współdziałanie branży rolno-spożywczej z instytucjami  finansowymi w obliczu rozlicznych wyzwań, również wynikających z niestabilnej sytuacji na scenie międzynarodowej.

– Szczególnie zobowiązuje do tego Prezydencja Polski w Radzie UE – dodał dr Tadeusz Białek.

Wskazał także na potrzebę pogłębionej debaty na temat perspektyw dla rodzimego agrobiznesu, która wpisywałaby się zarówno w przedstawioną na forum unijnym Wizję dla rolnictwa i żywności, określającą kierunki polityki rolnej do roku 2040, jak i rządowy plan przyśpieszenia inwestycji i odblokowania gospodarki, także za sprawą deregulacji.

Czytaj także: Adam Nowak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, zaprasza na Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu

Sektor bankowy a finansowanie rolnictwa

Prezes ZBP przypomniał, iż 14 lutego ‘25 minister rolnictwa wspólnie z ARIMR przedstawił obowiązujący od tego roku system pomocy krajowej z udziałem banków, będący podstawą dostępnego finansowania dla rolników i agrobiznesu, cztery dni później Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała apel o wprowadzenie powszechnego rolniczego kredytu preferencyjnego.

– Tylko w ciągu lutego pojawiło się wiele fundamentalnych żądań, pytań i obaw – podsumował dr Tadeusz Białek, dodając, iż jedynie dialog między różnymi środowiskami i interesariuszami jest w stanie odpowiedzieć na oczekiwania Polaków i przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego. Ważny głos w tej dyskusji powinien przypaść w udziale ekspertom.

– Potrzebne są tu precyzyjna kalkulacja, wizja i strategia, które pozwolą polskiemu rolnictwu i polskiej gospodarce na porozumienie i pozwolą sprostać wyzwaniom i wykorzystać szanse, w tym te które niosą nowe kryzysy – dodał prezes ZBP.

Przypomniał, iż dzięki takiemu porozumieniu udało się w minionym roku uchylić fatalne przepisy, traktujące rolników na prawach konsumenckich, co utrudniało zaciąganie zobowiązań na działalność rolną.

Czytaj także: 30 lat ARiMR – kluczowej agencji dla kredytowania sektora agro w Polsce

Rolnictwo, agrobiznes ma strategiczne znaczenie

Jest to niezwykle istotne dla całej gospodarki, gdyż branża rolno-spożywcza należy do najważniejszych jej gałęzi.

– Rolnictwo dostarcza ok. 3% PKB. Jednocześnie w rolnictwie pracuje ponad10% ogółu osób pracujących w Polsce – wskazał prezes ZBP, przypominając, iż eksport produktów rolno-spożywczych w 2024 r. wzrósł o 2,7 proc., przekraczając poziom 53 mld euro.

– Rolnictwo jest wreszcie sektorem strategicznym, także dla sektora finansowego, w tym przede wszystkim dla banków – skonstatował dr Tadeusz Białek, przypominając, iż portfel kredytowy polskich banków w segmencie agro zbliża się do kwoty 40 mld zł.

Do tego dochodzi rynek leasingowy, faktoringowy, ubezpieczeniowy i powoli rozwijający się rynek kapitałowy. Sam sektor leasingowy udziela rocznie ponad 6 mld zł finansowania – podkreślił dr Tadeusz Białek.

Należy jednak pamiętać, iż branża rolno-spożywcza zmaga się z rozlicznymi wyzwaniami, takimi jak rosnące koszty produkcji, rosnące wymagania ekologiczne,  jakościowe i sanitarne, zmieniające się preferencje konsumentów czy niskie dochody na obszarach wiejskich.

– W efekcie spada popyt na kredyt, szczególnie inwestycyjny, zarówno u rolników jak i firm rolniczych – dodał prezes ZBP.

Czytaj także: Spotkanie zespołu ZBP ds. finansowania agrobiznesu z przedstawicielami resortu rolnictwa

Karol Mórawski
Karol Jerzy Mórawski, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Autor wielu publikacji z zakresu krajoznawstwa, historii Warszawy oraz dziejów polskiej motoryzacji. W latach 2005-2010 współpracował m.in. z redakcjami stołecznymi dzienników „Życie”, „Dziennik – Polska, Europa, Świat” oraz „Polska The Times”. Od 2010 r. współpracuje jako dziennikarz z Wydawnictwem Centrum Procesów Bankowych i Informacji, m.in. pisze dla: Miesięcznika Finansowego BANK oraz portalu BANK.pl.
Źródło: BANK.pl