Prezes BOŚ o zielonej transformacji w Polsce lokalnej
Jedną z barier we wdrażaniu ESG, a ściślej mówiąc w przeprowadzaniu zielonej transformacji są problemy przedsiębiorców ze zrozumieniem zasad tzw. raportowania pozafinansowego.
Bank Ochrony Środowiska pomaga i wspiera – szczególnie – mniejszych przedsiębiorców w zrozumieniu obowiązków, które niebawem będą również ich dotyczyły.
„Dzisiaj w centrum strategii rozwojowej BOŚ znajduje się właśnie podejście ESG w warstwie środowiskowej, socjalnej, także tej dotyczącej ładu korporacyjnego w samej firmie” – mówił Bartosz Kublik.
Czytaj także: BOŚ partnerem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Wyjątkowe kompetencje ekologiczne BOŚ
Jak zaznaczył Bartosz Kublik – najważniejszym zadaniem jest pomoc klientom BOŚ, różnym grupom interesariuszy w tym, aby mogli oni przejść skomplikowany proces implementacji zasad ESG jak najszybciej, i z jak najmniejszymi perturbacjami.
„Bank Ochrony Środowiska posiada – w związku ze swoją specjalizacją i zieloną misją – zespół kilkudziesięciu inżynierów ekologów, którzy na co dzień pracują z klientami, dokonując ewaluacji projektów pod kątem technologicznym, ekologicznym, oszczędności energii pierwotnej itd.” – wyjaśniał prezes BOŚ.
Dodał, że w tym roku Bank Ochrony Środowiska wydał opracowany przez swoich inżynierów ekologów podręcznik ESG dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw. Jest to kompendium wiedzy, zbiór aktów prawnych UE, obecnych i przyszłych obowiązków, czy zaleceń dla przedsiębiorców – związanych z przepisami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i implementacji zasad ESG.
Czytaj także: BOŚ Bank udostępnia przedsiębiorcom przewodnik ESG
Zielona transformacja w lokalnych społecznościach
„Ważne, aby ta zielona, proekologiczna zmiana, zielona rewolucja, zeszła do Polski lokalnej i do mniejszych podmiotów” – zaznaczył.
Tę proekologiczną misję BOŚ realizuje we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„Nowym filarem naszej strategii, na który w BOŚ kładziemy duży nacisk, ma być też współpraca z bankowością spółdzielczą. Banki spółdzielcze mają znakomite rozeznanie w środowiskach lokalnych.
My – jako BOŚ – wraz z zespołem naszych specjalistów chcemy bankowość spółdzielczą – zrzeszoną w dwóch grupach, BPS i SGB – wesprzeć w ich działalności związanej z zieloną transformacją” – podsumował Bartosz Kublik.