Prezes Banku Spółdzielczego w Gogolinie o projektach zrzeszeniowych BPS

Prezes Banku Spółdzielczego w Gogolinie o projektach zrzeszeniowych BPS
Marek Kuklewski, Fot. T. Kulesza,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O informatycznych projektach realizowanych w Zrzeszeniu BPS rozmawialiśmy podczas Konwentu na rzez Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej z Członkiem Rady Zrzeszenia BPS - Markiem Kuklewskim, Prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Gogolinie.

„Zacznę od tego, że mieliśmy bardzo ciekawą datę 14 stycznia 2025 roku, kiedy to pierwszy projekt zrzeszeniowy się zakończył. Był to projekt dotyczący cyberbezpieczeństwa, tak zwany projekt Threat Intelligence (Rozwiązanie  gromadzące i analizujące informacje o aktualnych i potencjalnych atakach, które zagrażają bezpieczeństwu banku i jego zasobów). Był to pierwszy etap SOC (Security Operations Center), który powstaje po stronie BPS-u –  powiedział Marek Kuklewski.

„Na chwilę obecną procedujemy już drugi etap SOC, czyli tak zwany SOC EDR (Endpoint Detection and Response). To rozwiązanie ma zabezpieczyć banki nie tylko od strony zewnętrznej, ale też od strony wewnętrznej, czyli już od wszystkich końcówek komputerów, czyli od każdej stacji roboczej, która w banku się znajduje, plus oczywiście w miarę możliwości wszystkie serwery” – dodał prezes Banku Spółdzielczego w Gogolinie.

Z informacji, które posiada wynika, że w ostatnich dniach do SOC EDR podpięto ponad tysiąc urządzeń końcowych.

Kolejnym etapem następnego projektu zrzeszeniowego będzie SIEM (Security Information and Event Management ), wskazywał nasz rozmówca. To nie jest jeszcze przegłosowany projekt zrzeszeniowy.

Hurtownia danych

Wspomniał także o już bliskim ukończenia rozwiązaniu, które umożliwia Bankom Spółdzielczym Zrzeszenia BPS wgląd we wszystkie funkcjonaliści kart płatniczych, tak jak to się dzieje w Bankach Komercyjnych.

„Następny trwający projekt zrzeszeniowy dotyczy hurtowni danych. Ten projekt nie jest prosty ponieważ musimy zaangażować wszystkich dostawców oprogramowania Banków Spółdzielczych po to, aby te dane w sposób sensowny były nam przekazywane” – mówił Marek Kuklewski.

Hurtownia danych ma przejąć wszystkie dane, które znajdują się w banku. To umożliwi na poziomie Banku Zrzeszającego przejąć całą sprawozdawczość Banków Zrzeszonych.

„Dzięki temu wszelkiego rodzaju nowe ankiety, czy nowe analizy, które będą potrzebne, czy też nowe raporty ESG,  powinny być automatycznie generowane w Banku Zrzeszającym i my [jako zrzeszone Banki Spółdzielcze] nie będziemy musieli być tu zaangażowani” – stwierdził.

Wyścig z regulacjami

Mówiąc o raportowaniu ESG zgodził się, że problemem dla Banków Spółdzielczych będą informacje z tego zakresu przekazywane przez przedsiębiorstwa. Przyznał, że wskazane byłoby powstanie wystandaryzowanej ankiety, którą wypełnialiby przedsiębiorcy. To jest w jego opinii zadanie dla Banku BPS aczkolwiek temat na Komitecie Standaryzacji zostanie omówiony.

Na nasze pytanie czy dzięki wspólnym rozwiązaniom informatyczno-organizacyjnym, które przejmą raportowanie poszczególne Banki Spółdzielcze będą miały więcej czasu na obsługę klientów Marek Kuklewski odparł:

„Bardzo bym sobie tego życzył, aczkolwiek przyznam szczerze, że za każdym razem kiedy jakiś projekt dobiega końca, kiedy wydaje mi się, że rzeczywiście będziemy w stanie więcej czasu poświęcić na handel, więcej czasu poświęcić dla naszych klientów, to niestety wtedy pojawiają się kolejne regulacje, jak nie jedna, to dwie, a nawet trzy. Tak więc raczej nie łudzę się, że będziemy mieli z tego tytułu mniej pracy.”

Źródło: BANK.pl