Postawa polskich polityków to gwarancja sukcesu Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego?
Jej zdaniem najważniejszym efektem pojawienia się OIPE czyli Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego w naszym kraju będzie to, że w wyniku informacji medialnych Polacy zaczną w większym stopniu interesować się już istniejącymi na rynku produktami emerytalnymi.
OIPE będzie stosunkowo tanim produktem dla klientów, a jego wielką zaletą będzie możliwość korzystania z niego w całej Unii Europejskiej.
Biorąc pod uwagę fakt, że wielu Polaków pracujących i mieszkających w różnych okresach swojego życia w Polsce i w innych krajach Unii będzie szukało wygodnego dla siebie sposobu oszczędzania na emeryturę można spodziewać się, że OIPE wzbudzi ich zainteresowanie.
Taka była idea tego produktu emerytalnego. Miał być dostępny dla każdego obywatela Unii Europejskiej, w porównywalny sposób.
Czytaj także: Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny będzie dostępny dla Polaków
OIPE wolne od ryzyka politycznego?
Poza tym w ramach tego produktu emerytalnego będzie można inwestować w produkty finansowe państw Unii Europejskiej.
„Ze wszystkich badań wynika, że niechęć Polaków do inwestowania w długoterminowe produkty wynika z obaw przed potencjalnymi zmianami ustawowymi i politycznymi. Obawiają się, że politycy zabiorą im ich pieniądze, które są ich prywatnymi oszczędnościami” – powiedziała Małgorzata Rusewicz i dodała:
„Tymczasem OIPE powstał na podstawie przepisów unijnych, stąd jest to inny produkt, który ma inne gwarancje”.
Czytaj także: Czy Polacy będą mieli europejskie emerytury?
OFE bez zmian
Pytana o to, co się może wydarzyć z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi stwierdziła, że przed wyborami parlamentarnymi nic w kwestii OFE się nie zmieni. Nie uważa, że jest to dobra sytuacja.
Dwa razy projekt zmian w OFE nie przeszedł przez Sejm. Jakiegoś rozstrzygnięcia być może będzie można się spodziewać po wyborach, ale jak przyznała Małgorzata Rusewicz, prowadzono rozmowy z politykami różnych opcji. I z rozmów tych wynika, że myślą raczej o zachowaniu dotychczasowego stanu prawnego dotyczącego tej formy oszczędzania na emeryturę.
Jej zdaniem, w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłaby prywatyzacja OFE.