Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej

Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W dniu 10 lipca br. odbyło się zdalne posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej, której w roku bieżącym przewodniczy Krajowy Związek Banków Spółdzielczych. W posiedzeniu Rady Konsultacyjnej wzięli udział przedstawiciele organów statutowych Banków Zrzeszających BPS i SGB, Systemów Ochrony Instytucjonalnej BPS i SGB oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, jak również Związku Banków Polskich.

Podczas posiedzenia Członkowie Rady omówili szereg istotnych kwestii systemowych, w tym procesów i zmian legislacyjnych, mających wpływ na funkcjonowanie sektora bankowości spółdzielczej.

Dokonano omówienia aktualnego stanu prac Narodowej Grupy Roboczej zajmującej się reformą wskaźników referencyjnych, w tym przedstawiono główne działania zrealizowane przez NGR oraz najważniejsze wyzwania związane z reformą, zwracając uwagę na potrzebę budowania społecznej świadomości reformy oraz prowadzoną kampanię edukacyjno-informacyjną dla klientów.

Ponadto, przedyskutowano konsekwencje ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej dla prowadzenia działalności bankowej w Polsce, w szczególności jej wpływ na akcję kredytowo-leasingową bankowości spółdzielczej.

Członkowie Rady, wskazując na zmiany wprowadzone przedmiotową ustawą, które utrudniają finansowanie rolnictwa przez banki, omówili propozycje dalszych działań w tej sprawie, nie wykluczając działań zmierzających do doprowadzenia do nowelizacji ustawy.

W dalszej kolejności, omówiono ostatnie zmiany w systemie kredytów preferencyjnych dla rolników, w tym wprowadzone opublikowanym w dniu 26 czerwca 2023 r. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które weszło w życie 4 lipca br.

Przy okazji tego tematu, Członkowie Rady przeprowadzili dyskusję dotyczącą obecnych relacji oraz obsługi i finansowania polskiego rolnictwa przez banki spółdzielcze, zwracając uwagę m.in. na kwestię limitów dopłat do kredytów preferencyjnych udzielonych w latach 2007-2014.

W trakcie posiedzenia podjęto również temat propozycji zmiany rozporządzenia w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, w zakresie którego skierowano już wspólne wystąpienie KZBS i ZBP do Komisji Nadzoru Finansowego, zawierające przygotowane w sektorze bankowości spółdzielczej pierwsze propozycje zmian regulacji w tym obszarze.

Członkowie Rady omówili także temat przygotowań i działań podjętych w sektorze w zakresie oferowania produktu objętego programem dopłat do kredytu mieszkaniowego (tzw. „Bezpieczny Kredyt 2%), jak również działań izb gospodarczych odnośnie rozporządzenia MSWiA w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, które nakłada m.in. na banki nowe obowiązki, których realizacja ma zwiększyć stopień bezpieczeństwa banknotów w bankomatach.

Ponadto, podczas posiedzenia przedstawiono informację na temat przeprowadzonej przez KZBS kampanii edukacyjno-promocyjnej „Czerwiec z Bankiem Spółdzielczym”, której tematem przewodnim było pozyskiwanie młodych klientów i członków przez banki spółdzielcze, a także zaprezentowano założenia programowe Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2023, które odbędzie się w dniach 19-20 września br.

Kontakt:

ZBP: Łukasz Bogusz, Doradca Zarządu ZBP i Sekretarz Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP, e-mail: Lukasz.Bogusz@zbp.pl

KZBS: Grzegorz Parol, Dyrektor Biura KZBS, e-mail: G.Parol@kzbs.org

Źródło: BANK.pl