Posiedzenia Sejmu dot. budżetu państwa przesunięte na 16-18 stycznia ‘24

Posiedzenia Sejmu dot. budżetu państwa przesunięte na 16-18 stycznia ‘24
Szymon Hołownia. Źródło: sejm.gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Posiedzenia Sejmu, które mają być poświęcone m.in. drugiemu i trzeciemu czytaniu projektu tegorocznego budżetu, zostały przesunięte na przyszły tydzień, poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapewnił, że proces uchwalania budżetu „nie jest w niczym zagrożony".

„Przed chwilą odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu, które jednomyślnie zdecydowało o tym, że zaplanowane na ten tydzień dwa posiedzenia Sejmu – jedno miało być dwudniowe, drugie jednodniowe – zostaną przeniesione.

Zwracam uwagę: niczego nie odwołujemy, przenosimy je na kolejny tydzień. Najważniejszą rzeczą dzisiaj dla nas jest praca nad budżetem.

Wczoraj (8.01.2024) odbyliśmy konsultacje w tej sprawie z liderami koalicji, z Ministerstwem Finansów, z premierem, z Kancelarią Sejmu – żeby upewnić się, że proces uchwalania budżetu nie jest w niczym zagrożony” – powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj także: Nowa projektowana rządowa ustawa okołobudżetowa na 2024 rok trafiła do Sejmu

Ustawa budżetowa – planowane głosowanie 18 stycznia ’24

Okazało się, że poprawek do budżetu złożono mniej, w związku z czym można termin posiedzenia Sejmu dostosować, wyjaśnił marszałek.

„A więc posiedzenie Sejmu budżetowe – tam będzie też ustawa okołobudżetowa, będzie wotum nieufności wobec ministra Sienkiewicza – odbędzie się w przyszły wtorek, środę i czwartek.

W czwartek będzie to posiedzenie jednodniowe, na którym – mam nadzieję – budżet uchwalimy i do Senatu skutecznie wyślemy” – dodał Szymon Hołownia.

Powód tego przełożenia to „dbanie o powagę Sejmu”, wskazał marszałek.

„W naszej ocenie, emocje, które towarzyszą tym procesom politycznym, które teraz zachodzą należy studzić, należy tonować tak, żeby szukać rozwiązań takich, które dadzą bezpieczeństwo Polkom i Polakom, a nie tworzyć arenę do ich jeszcze większej eskalacji” – powiedział Szymon Hołownia.

Dodał, że i tak nawet gdyby posiedzenia Sejmu odbyły się w tym tygodniu, apelowałby o przesunięcie rozpoczęcia posiedzenia Sejmu w środę na później, aż będzie „jasna sytuacja z orzeczeniem Izby Pracy” w sprawie oceny postanowień marszałka Sejmu, które wydał w sprawach Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Projekt ustawy budżetowej 2024

W czwartek Komisja Finansów Publicznych przyjęła sprawozdanie o projekcie ustawy budżetowej na rok 2024.

Na 10-11 stycznia ’24 zaplanowano posiedzenie Sejmu, którego porządek może zostać uzupełniony o sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2024.

Projekt zakłada: prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 682,38 mld zł, limit wydatków na poziomie 866,38 mld zł, deficyt budżetu państwa w wysokości nie większej niż 184 mld zł oraz deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie 5,1% PKB.

W projekcie przewidziano, że wzrost gospodarczy w kolejnych latach wyniesie: 0,9% w 2023 r. 3% w 2024 r., 3,4% w 2025 r., 3,1% w 2026 r. i 3% w 2027 r.

Czytaj także: Projekt budżetu państwa na przyszły rok: główna stopa procentowa na koniec roku wyniesie 5,25%

Źródło: ISBnews