Polscy studenci w grupie najbiedniejszych w Europie. Ile ze skromnego budżetu wydają na mieszkanie?

Polscy studenci w grupie najbiedniejszych w Europie. Ile ze skromnego budżetu wydają na mieszkanie?
Fot. stock.adobe.com/Racle Fotodesign
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Większość studentów w Polsce, bo blisko 80 procent, przeznacza miesięcznie na wynajem mieszkania lub pokoju średnio nie więcej niż 1000 złotych. A kwota ta i tak stanowi największą pozycję w budżecie żaka, który na tle rówieśników z innych krajów europejskich dysponuje nad wyraz skromnymi środkami, wynika z trzeciej edycji raportu "Portfel Studenta" Związku Banków Polskich.

Blisko 80 proc. studentów w Polsce przeznacza na wynajem nie więcej niż 1000 złotych, a zdecydowana większość żaków wydaje na ten cel ponad 250 zł #ZBP #AMRON #WIB #mieszkania #studenci

Miesięczny budżet polskiego studenta, jak pokazują dane ZBP, to tylko ok. 471 euro, czyli nieco ponad 1900 złotych. Co w porównaniu np. do szwajcarskich studentów, którzy średnio miesięcznie dysponują kwotą w wysokości ponad 2,2 tysiąca euro, wypada blado.

Kluczowa pozycja w budżecie – wydatki na mieszkanie

Lwią część miesięcznego budżetu polskiego studenta, obok wydatków ponoszonych na studia, pochłaniają opłaty związane z mieszkaniem.

Z „Badania Najmu Studenckiego 2018” przeprowadzonego przez Warszawski Instytut Bankowości i Centrum AMRON wynika, że blisko 80 proc. studentów w Polsce przeznacza na wynajem nie więcej niż 1000 złotych, a zdecydowana większość żaków wydaje na ten cel ponad 250 zł.

Grafika: Miesięczny koszt zakwaterowania studenta

Źródło: ZBP

Studenci, którzy dostaną miejsce w akademiku, a na zakwaterowanie tam – jak pokazują dane WIB i AMRON – może liczyć jedynie co 10. żak, średnio miesięcznie płacą za nie ok. 400 zł. Najwyższe miesięczne opłaty za miejsce w domu studenckim są w Warszawie. Najmniej płacą studenci w Gdańsku.

Grafika: Miejsce w domu studenckim

Źródło: ZBP

W grupie nie tylko raźniej, ale przede wszystkim taniej

Patrząc na zasobność portfela polskiego studenta, łatwo się domyślić, że tylko nieliczni żacy mogą pozwolić sobie na mieszkanie samodzielne. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest wynajmowanie pokoju „na mieście” w licznym towarzystwie.  Jak wynika bowiem z danych WIB i AMRON, większość badanych studentów, czyli 35 proc., ma dwóch współlokatorów, a 33 proc. jednego współlokatora. Co piąty żak, 22 proc., mieszka z trzema współlokatorami, a pozostałe 10 proc. dzieli mieszkanie z jeszcze większą liczbą osób.

Lokalizacja i standard mniej ważne niż cena

Nie dziwi również fakt, że przy wyborze lokum studenci kierują się głównie ceną najmu – jest to kluczowe kryterium dla blisko 28 proc. badanych. Dopiero na drugim miejscu znajduje się odległość od uczelni – to istotny czynnik dla blisko 20 proc. badanych. Standard lokalu odgrywa zasadniczą rolę przy wyborze mieszkania tylko dla blisko 17 proc. Odległością od miejsca pracy, którą większość żaków podejmuje już w trakcie studiów, przy wyborze mieszkania kieruje się jedynie niecałe 0,5 proc. badanych.

Im wcześniej, tym lepszy wybór i niższe ceny

Studenci szukając mieszkania, jak przypomina ZBP w swoim raporcie, powinni jednak zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać podstawowych zasad, dzięki którym wynajem lokalu będzie dla nich bezpieczniejszy i tańszy.

Po pierwsze zatem, za lokum warto rozglądać się odpowiednio wcześniej. Jak radzi ZBP, z szukaniem mieszkania lepiej nie czekać do rozpoczęcia roku akademickiego, gdyż im bliżej początku października, tym na rynku zostaje mniej atrakcyjnych ofert. Spóźnialscy są potem skazani na wynajem mieszkań drogich i w gorszych lokalizacjach.

Umowa tylko na piśmie

Po drugie, jak podkreślają autorzy raportu ZBP, wynajmując mieszkanie, nie można zapominać o podpisaniu stosownej umowy. Tylko bowiem umowa pisemna zabezpiecza właściwie interesy obydwu stron – najemcy i wynajmującego. W umowie nie może zabraknąć kluczowych zapisów określających dokładne stawki wynajmu, czynszu i innych opłat związanych z użytkowaniem lokalu, a także wysokość kaucji i zasady jej zwrotu. W umowie najmu powinny znaleźć się również zapisy mówiące o warunkach ewentualnego jej wypowiedzenia. Do umowy powinien również zostać dołączony spis wyposażenia mieszkania, a także ustalenia związane z pokryciem kosztów ewentualnych usterek.

Koszty dodatkowe

Po trzecie, wynajmując mieszkanie, należy dokładnie ustalić z właścicielem zasady rozliczania mediów, czyli prądu, gazu, wody, ogrzewania. Opłaty tego typu też warto wpisać do umowy. Nie można również zapominać o dodatkowych kosztach i negocjować je już na początku najmu. Warto np. ustalić, czy właściciel mieszkania zgodzi się na niższe opłaty za wynajem w miesiącach wakacyjnych, kiedy część studentów wyjeżdża z miast, gdzie studiują do rodzinnych miejscowości.

Określenie zasad najmu również ze współlokatorami

Po czwarte, warto również ustalić zasady wynajmu mieszkania nie tylko z właścicielem, ale i współlokatorami, czyli określić, do kiedy uiszczane będą wspólne koszty związane z wynajmem i co się na nie składa.

Te zasady pomogą studentom cieszyć się z nowego lokum ze spokojną głową i nieco zaoszczędzić, co patrząc na dane z raportu ZBP „Portfel Studenta” ma na pewno niebagatelne znaczenie dla większości polskich żaków.