Podziękowania dla Krzysztofa Pietraszkiewicza od uczestników Kongresu Forum Technologii Bankowych
Krzysztof Pietraszkiewicz, na pytanie czy był zaskoczony, że elementami składowymi jego wyróżnienia podczas Kongresu były wytwory sztucznej inteligencji odpowiedział, że otrzymując tę nagrodę właśnie we wspomnianej postaci uświadomił sobie, jak wielki postęp technologiczny nastąpił w ciągu ostatnich 30 lat w polskiej i światowej bankowości.
Przypominając poszczególne etapy przemian technologicznych w naszym sektorze finansowym wskazał na znaczenie współpracy ZBP oraz sektora bankowego z polskimi środowiskami naukowymi.
Mówił o tym nie tylko jako już były prezes ZBP, ale obecny wiceprezes Polskiego Forum Akademicko – Gospodarczego.
„Kilka polskich banków znajduje się w czołówce technologicznej świata bankowego” – podkreślił.
Czytaj także: Podsumowanie VIII Kongresu Forum Technologii Bankowych>>>
ZBP działa jak klaster
Pytany o wpływ Związku Banków Polskich na przemiany technologiczne w polskiej bankowości powiedział, że ZBP jest swoistym klastrem, który współpracuje zarówno ze specjalistami IT, ale także z prawnikami, ekonomistami, fizykami, matematykami.
Współpracuje z najbardziej zaawansowanymi w wielu dziedzinach firmami.
To połączenie ludzi o najwyższych kompetencjach z tak wielu dziedzin przynosi doskonałe rezultaty.
AI i przyszłość bankowców
Na pytanie czy sztuczna inteligencja doprowadzi do utraty pracy przez bankowców stwierdził, że przemiany technologiczne spowodują, że w sektorze finansowym będą potrzebni specjaliści, którzy będą w stanie wspierać firmy czy samorządy w transformacji i restrukturyzacji, która będzie się toczyła wszędzie, i zawsze będzie wymagała odpowiedniego finansowania.
„W związku z tym instytucje finansowe mają przed sobą wielką przyszłość” – podsumował Krzysztof Pietraszkiewicz.