Pod koniec roku ceny wynajmu mieszkań niższe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mieszkanie.14.250x166.gifW listopadzie średnie ceny ofertowe wynajmu mieszkań w dużych miastach Polski w porównaniu do września wyraźnie się obniżyły. Jest to naturalny cykl zmian w tej gałęzi rynku nieruchomości.

Najbardziej zauważalny ruch na rynku wynajmu mieszkań można zauważyć w miesiącach sierpień i wrzesień, kiedy studenci poszukują mieszkań do wynajęcia w głównych ośrodkach naukowych Polski. Wówczas liczba poszukujących mieszkania do wynajęcia sprawia, iż właściciele mieszkań znacząco podnoszą ceny wynajmu.

Niższe ceny wynajmu widoczne są zawsze pod koniec roku. Właściciele mieszkań, nie mających dotąd lokatorów znacząco obniżają ceny, aby znaleźć najemców jeszcze przed końcem roku.

Na podstawie danych zawartych w ofertach wynajmu w serwisie Dom.Gratka.pl przedstawiona została kalkulacja średnich cen ofertowych mieszkań do wynajęcia w wybranych miastach Polski. Pod uwagę wzięto dzielnice najbardziej atrakcyjne dla osób poszukujących mieszkania na wynajem.

111225.pod.koniec.550x

W analizowanych miastach Polski prawie wszystkie mieszkania, pod względem ilości pomieszczeń, prezentowały ceny niższe w listopadzie niż we wrześniu. Jedynie w Poznaniu, w dzielnicy Stare Miasto cena wynajmu mieszkań 3-pokojowych nieznacznie wzrosła.

Największą obniżkę cen mieszkań w segmencie kawalerek zauważono w Krakowie. Tutaj mieszkania jednopokojowe potaniały średnio o 6,82 proc względem września. W segmencie mieszkań dwupokojowych również Kraków zanotował największe obniżki na średnim poziomie -6,78 proc. niż we wrześniu 2011. Poszukujący mieszkań 3 – pokojowych do wynajęcia mogli liczyć w listopadzie na największe obniżki w Warszawie. Tutaj właściciele mieszkań oferowali swoje lokale w cenach o 7,69 proc. mniejszych niż dwa miesiące temu.

Warto zauważyć, iż podane ceny są cenami ofertowymi, zatem odzwierciedlają oczekiwania osób poszukujących lokatorów. Można spodziewać się, że ceny transakcyjne są jeszcze o kilka procent niższe.

Źródło: Grupa Wydawnicza Polskapresse