Po raz pierwszy od wielu lat potaniały mieszkania na wynajem

Po raz pierwszy od wielu lat potaniały mieszkania na wynajem
Kredyt hipoteczny Fot. stock.adobe.com/itchaznong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wynajmowanie mieszkań potaniało. Zmiana nie jest duża, ale istotne jest, że przez kilka lat mieliśmy duże wzrosty. To może być kolejny symptom, że na rynku mieszkaniowym pojawia się niepewność.

To może być kolejny symptom, że na rynku mieszkaniowym pojawia się niepewność #mieszkania #wynajem

Przez trzy lata średni czynsz za wynajmowane mieszkania w Warszawie zwiększył się o ok. 1 tys. zł. Jednak pierwsze miesiące tego roku przyniosły dużą obniżkę, o ponad 250 zł miesięcznie.

Czytaj także: Wzrost cen mieszkań wyhamuje?

Zmiany w Warszawie traktowane są jako istotny trend

Wtórny rynek mieszkaniowy ma oczywiście swoją specyfikę regionalną, ale zmiany w Warszawie traktowane są jako istotny trend, przenoszący się na inne, duże miasta.

Ważnym wskaźnikiem są ceny najmu za m kw. mieszkania. Te bardzo szybko wzrosły pomiędzy 2016 i 2017 rokiem, z 44 zł do 53 zł. Kolejny rok przyniósł już niewielki ich wzrost, do 55 zł

Spadek stawek czynszu

– W tym roku mamy po raz pierwszy od kilku lat spadek stawek czynszu, do 54 zł, czyli jest niewielki, ale warto zwrócić uwagę, że po 2015 r. aż 60 proc. podpisywanych nowych umów najmu dotyczyło mieszkań wybudowanych w ostatnich dwóch latach – mówi Jerzy Sobański, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Ostatnie dwa lata, to był okres dużego wzrostu cen nowych mieszkań, czyli 2019 r. może przynieść poważny spadek rentowności inwestycji w mieszkania na wynajem.

Źródło: MarketNews24