Ceny działek budowlanych nadal rosną, ale mniej dynamicznie

Ceny działek budowlanych nadal rosną, ale mniej dynamicznie
Kuba Karliński. Źródło: MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2023 roku wybudowano zdecydowanie mniej domów niż poprzednio, ale ceny działek nie zaczęły spadać. Wyhamował wzrost cen. Również oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według danych GUS, w 2023 roku oddano do użytkowania 220,4 tys. mieszkań, tj. 7,6% mniej niż w 2022 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 136,5 tys. mieszkań – o 5,2% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 79,6 tys. mieszkań, tj. o 12,3% mniej.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,1% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 4,3 tys. mieszkań (wobec 3,8 tys. przed rokiem).

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 19,9 mln mkw., czyli o 9,7% mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 90,2 mkw.

Czytaj także: Raport AMRON-SARFiN 1/2024: rośnie zdolność kredytowa i wartość kredytów hipotecznych

Bezpieczny Kredyt 2% a ceny mieszkań i działek

– Ceny działek nadal rosną, ale dynamika wzrostów znacznie osłabła – mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, założyciel spółki Magmillon, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”.

– Obserwujemy wieloletni trend, gdy ceny działek podążają za cenami mieszkań – dodaje.

Ceny mieszkań rosły bardzo, zwłaszcza w drugiej połowie 2023 r., co było wywołane rządowym programem Bezpieczny Kredyt 2%.

Autorzy Programu spodziewali się, że z budżetu państwa podatnicy będą musieli dopłacić do 10 tys. mieszkań, podczas gdy do udziału w Programie i po tańszy kredyt hipoteczny zgłosiło się co najmniej czterokrotnie więcej chętnych.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Nieruchomości | Czy na gruntach da się zarabiać?

Co wpływa na ceny działek w 2024 roku?

Działki pod domy jednorodzinne w Warszawie kosztują 1 000-1 500 zł za mkw., ale dotyczy to lokalizacji w dzielnicach uznawanych za peryferyjne.

W miejscowościach podwarszawskich ceny są nieco niższe. To 500-700 zł za 1 mkw.

Są jednak miejscowości szczególnie atrakcyjne, a ceny są tam zdecydowanie wyższe. Wiele zależy od lokalnej dostępności działek do lokalnej infrastruktury, jak też od dogodnego dojazdu do Warszawy.

– Deweloper za grunt 2 ha pod budowę osiedla 20 domów niedaleko stacji kolejowej w Grodzisku Mazowieckim zapłaci dzisiaj 2 600 tys. zł, co w przeliczeniu na cenę gruntu pod jeden dom daje 130 tys. zł – wyjaśnia Kuba Karliński.

Średnie ceny dla całego województwa mazowieckiego są zbliżone do 200 zł za mkw.

Podaż nieruchomości gruntowych w większych miastach jest mniejsza, podczas gdy popyt większy. To oczywiście warunkuje znacznie wyższe ceny w tych lokalizacjach.

Istotnym czynnikiem jest również powierzchnia działki budowlanej. Mniejsze działki są droższe. To właśnie działki o powierzchni ok. 10 arów cieszą się największym zainteresowaniem ze strony osób, które myślą o budowie domu.

Źródło: MarketNews24