Piotr Szpunar obejmie funkcję dyrektora EBOR od 1 lipca 2023 roku

Piotr Szpunar obejmie funkcję dyrektora EBOR od 1 lipca 2023 roku
Dr Piotr Szpunar. Źródło: Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych w Narodowym Banku Polskim (NBP) Piotr Szpunar obejmie funkcję dyrektora Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) reprezentującego Polskę, Bułgarię i Albanię z dniem 1 lipca br., podał NBP.

„Prezes NBP Prof. Adam Glapiński, jako gubernator Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), zgłosił kandydaturę Piotra Szpunara na dyrektora EBOR reprezentującego Polskę, Bułgarię i Albanię. Głosowanie Rady Gubernatorów EBOR w sprawie wyboru dyrektorów na kolejną kadencję zakończyło się 14 kwietnia 2023 r.

Z dniem 1 lipca 2023 r. Piotr Szpunar obejmie stanowisko dyrektora EBOR, a do końca czerwca 2023 r. pozostanie na stanowisku dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP” – czytamy w komunikacie.

Dr Piotr Jacek Szpunar jest związany zawodowo z Narodowym Bankiem Polskim od 1995 r., pracował na stanowiskach eksperckich i kierowniczych w obszarze polityki pieniężnej i stabilności finansowej.

Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1999 r. po ukończeniu studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Jest autorem wielu publikacji z zakresu ekonomii i stabilności finansowej.

EBOR (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) jest międzynarodową instytucją finansową promującą rozwój sektora prywatnego w państwach przechodzących transformację gospodarczą i ustrojową.

Siedziba Banku znajduje się w Londynie.

Polska jest jednym z największych krajów operacji EBOR.

W 2022 r. Bank wsparł projekty realizowane w Polsce w łącznej wysokości 990 mln euro.

Źródło: ISBnews