Pierwsza inwestycja EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce

Pierwsza inwestycja EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce
Fot. stock.adobe.com / momius
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
EBI zainwestuje 610 mln euro w jeden z największych projektów farm wiatrowych na świecie realizowany przez Baltic Power.

Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje do 610 mln euro w projekt farm wiatrowych realizowany przez Baltic Power sp. z o.o. Projekt będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie.

Inwestycja przyspieszy dekarbonizację Polski, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne. Finansowanie w wysokości mln euro jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.

Realizacja celu programu REPowerEU

Projekt ma znaczenie strategiczne i przyczyni się do osiągnięcia celów planu REPowerEU. Zrównoważony rozwój źródeł  czystej energii wesprze niezależność energetyczną UE oraz bezpieczeństwo dostaw.

Przyspieszenie zielonej transformacji i promowanie inwestycji w energię odnawialną to jeden z priorytetów Planu REPowerEU, który jest również promowany i wspierany przez Grupę EBI.

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego prof. Teresa Czerwińska powiedziała:

„Finansowanie dla Baltic Power wesprze pierwszy projekt morskich farm wiatrowych w Polsce i z pewnością otworzy drogę dla zielonej transformacji oraz dla przyszłych innych projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Inwestycja ta nie tylko wesprze transformację polskiego sektora energetycznego, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i wzmocni rozwój gospodarczy. Dzięki temu finansowaniu powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie a Polska dołączy do państw inwestujących w odnawialne źródła energii na Morzu Bałtyckim.”

Czytaj także: 100 mln euro na finansowanie zielonych projektów w Polsce od EBI dla BNP Paribas

Pierwsza inwestycja EBI w offshore w Polsce

Finansowanie dla Baltic Power będzie pierwszą inwestycją EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce i pierwszą morską farmą wiatrową, która zostanie zrealizowana w ramach nowego systemu regulacyjnego dotyczącego polskiej morskiej energetyki wiatrowej.

Projekt składa się z 76 turbin wiatrowych, fundamentów, dwóch podstacji morskich i jednej podstacji lądowej, czterech kabli eksportowych i kabli międzysieciowych, o łącznej mocy zainstalowanej około 1140 MW.

Będzie zlokalizowany 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby, w polskiej strefie ekonomicznej. Oczekuje się, że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 roku.

Wraz z rozwojem tego projektu Polska dołączy do Niemiec i Danii – krajów, które z sukcesem działają w basenie Morza Bałtyckiego budując morskie farmy wiatrowe.

Czytaj także: Morska energetyka wiatrowa w Polsce: 200 podmiotów podpisało porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju offshore

EBI – Baltic Power – BGK

Baltic Power jest spółką powołaną wyłącznie do realizacji tego projektu, należącą do ORLEN-u (51% udziałów) i Northland Power (49% udziałów).

EBI udziela bezpośredniego finansowania spółce projektowej, a ponadto zapewnia transzę pośrednią Bankowi Gospodarstwa Krajowego, w celu dalszego wsparcia projektu.

„Jako bank rozwoju od lat jesteśmy zaangażowani w finansowanie transformacji energetycznej Polski. Tylko w ubiegłym roku przeznaczyliśmy 100 mld zł na wsparcie krajowej energetyki nisko- i zeroemisyjnej.

Potencjał w poprawie miksu energetycznego Polski dostrzegamy m.in. w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego też zdecydowaliśmy o współfinansowaniu budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – jednej z największych na świecie tego typu inwestycji, która weszła w fazę realizacji. Taka inwestycja to impuls dla krajowego przemysłu i szansa dla polskich przedsiębiorców” – wskazał Marek Tomczuk, członek zarządu BGK.

ORLEN to największy i najnowocześniejszy koncern multienergetyczny działający w Europie Środkowej i na innych rynkach międzynarodowych.

Northland Power to niezależny producent energii elektrycznej założony w 1987 roku i notowany na giełdzie w Toronto. Northland Power jest właścicielem i zarządza zdywersyfikowanym portfolio czystych i odnawialnych źródeł energii.

„Ta umowa jest dużym osiągnięciem Northland, naszych partnerów i projektu Baltic Power” – powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland.

„To kamień milowy, który świadczy o wsparciu międzynarodowych instytucji finansowych i odzwierciedla ich zaufanie do Northland oraz do naszej zdolności do opracowywania, pozyskiwania, budowy i finansowania dużych i złożonych projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Pomimo wyzwań stojących przed sektorem morskiej energetyki wiatrowej na niektórych rynkach, Northland w dalszym ciągu znajduje rozwiązania by realizować duże projekty morskiej energetyki wiatrowej przy zachowaniu atrakcyjnych warunków – dodaje prezes Northland.”

„Jesteśmy w końcowej fazie przygotowań dużego projektu, który znacząco zmieni miks energetyczny Polski. Nasze solidne podstawy finansowe i rozległe międzynarodowe doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami pozwalają nam skutecznie poradzić sobie z tym procesem.

Pomimo bardzo dynamicznego otoczenia, jesteśmy na dobrej drodze w przygotowaniu projektu Baltic Power, którego celem jest dostarczenie czystej energii do ponad 1,5 mln gospodarstw domowych już w 2026 roku.

Zabezpieczenie finansowania projektu pokazuje, że rynki finansowe również pozytywnie zapatrują się na  kwestię inwestycji strategicznych ORLEN do 2030 roku” – zauważył Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN.

Grupa EBI w 2022 r. na wsparcie zrównoważonego rozwoju źródeł energii przeznaczyła na całym świecie 20,86 mld euro.

W Polsce finansowanie to wyniosło 996 mln euro.

W latach 2018-2022 Bank przeznaczył łącznie 3,25 mld euro na transformację polskiego sektora energetycznego.

Czytaj także: Porozumienie w sprawie kształcenia kadr dla morskiej energetyki odnawialnej

Źródło: Europejski Bank Inwestycyjny / European Investment Bank / EBI / EIB