Perspektywa obniżek stóp procentowych podnosi atrakcyjność leasingu

Perspektywa obniżek stóp procentowych podnosi atrakcyjność leasingu
Marcin Nieplowicz. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Największym konkurentem dla firm leasingowych, jeżeli chodzi o finansowanie aut osobowych, były jeszcze na początku roku zakupy gotówkowe. Teraz ta sytuacja diametralnie się zmieniła dlatego, że stopy procentowe stabilizują się i jest perspektywa ich obniżek” – mówił Marcin Nieplowicz, dyrektor ds. Statystyki i Monitorowania Rynku Związku Polskiego Leasingu podczas konferencji prasowej tej organizacji.

„Rok 2023 jest okresem stabilnego, ale wyraźnego odbicia dla branży leasingowej. Wyniki po I. połowie roku wskazują na wzrost inwestycji przedsiębiorców w środki trwałe, szczególnie w grupach aktywów, które po okresie spowolnienia wracają na najwyższe podium” – powiedziała prezes ZPL Monika Constant.

Paweł Pach, przewodniczący Rady Związku Polskiego Leasingu mówił, że w pierwszej połowie roku rynek leasingu wzrósł o 15 procent, a pod koniec roku jego wartość przekroczy 100 mld złotych.

Aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe na koniec roku 2022 roku wynosiły 87,5 mld złotych.

Mikrofirmy i samochody osobowe napędzają leasing

Branża głównie finansuje samochody osobowe.  Udział pojazdów lekkich – w strukturze finansowania firm leasingowych stanowił  46,9 procent.

Największą grupę odbiorców produktów leasingowych stanowią małe i mikrofirmy, czyli klienci o obrotach do 20 mln zł – po I. połowie 2023 roku mają 72,1 proc. udziału w strukturze klientów firm leasingowych.

Największą (52,1 proc.) grupą klientów są mikrofirmy (klienci o obrotach do 5 mln zł).

Krótszy czas oczekiwania na samochody, perspektywa obniżek stóp procentowych

Zdaniem Marcina Nieplowicza, dyrektora ds. Statystyki i Monitorowania Rynku ZPL oraz głównego ekonomisty EFL – branża w tym roku wzrośnie o około 16%.

Jak zauważył, firmy leasingowe miały problem z podażą aut w czasie pandemii i lockdownu. W tym czasie  brakowało komponentów do produkcji aut. Jednak teraz produkcja się odblokowała. Na największym rynku motoryzacyjnym Europy, czyli w Niemczech w pierwszym półroczu wyprodukowano o 1/3 aut więcej.  

Rosnąca podaż samochodów i jednoczesne skrócenie czasu oczekiwania na pojazd to jeden z czynników sprzyjający branży w Polsce. Drugim jest spadająca inflacja i perspektywa obniżek stóp procentowych, co podnosi atrakcyjność leasingu.

„Po drugim kwartale tego roku można powiedzieć, że wyniki branży rosną właśnie kosztem zakupów gotówkowych pojazdów lekkich” – powiedział Marcin Nieplowicz.

Źródło: BANK.pl