Pekao SA daje 80-procentową gwarancję na kredyt dla młodej firmy

Pekao SA daje 80-procentową gwarancję na kredyt dla młodej firmy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O nowej ofercie kredytowej dla start-up-ów i nowopowstałych mikro- i małych firm - Tomasz Styczyński, wiceprezes zarządu, Bank Pekao SA. Rozmawia Robert Lidke.

#TomaszStyczyński #Pekao: Nasz bank chce w ciągu kilku najbliższych lat po przez linię kredytową z EFI sfinansować około 2 tys. polskich przedsiębiorstw

Robert Lidke, aleBank.pl: Bank Pekao SA podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dotyczącą finansowania małych i średnich przedsiębiorców. Jakie jest znaczenie tej umowy dla firm, które właśnie zaczynają w Polsce swoją działalność?

Tomasz Styczyński, Pekao SA: Często, gdy rozmawiamy z naszymi przedsiębiorcami i z osobami, które zamierzają założyć biznes, otrzymujemy pytania, co ze startupami, co z firmami, które mają stosunkowo krótką historię kredytowania. Nasz bank mając to na względzie i rozumiejąc te potrzeby przedsiębiorców zdecydował o rozpoczęciu projektu związanego z udzieleniem linii finansowej dla firm, które dopiero powstają, lub ich działalność jest prowadzona do dwóch lat.

 

Ta linia to są gwarancje?

Tak, jest to linia gwarancyjna. W pierwszych dniach grudnia nasz bank podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym na gwarancje, które zabezpieczają 80% linii kredytowej. To jest bardzo istotne. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie: Co to jest mały przedsiębiorca? Przedsiębiorca, który stosunkowo krótki czas funkcjonuje na rynku. To jest często firma, która aby się rozwijać potrzebuje i poszukuje finansowania, ale często nie jest w stanie go uzyskać, np. z uwagi na brak zabezpieczeń.

Do tego dochodzi krótka historia funkcjonowania firmy, czyli nie ma historii kredytowej.

Tak właśnie jest. Ta linia portfelowa zabezpieczająca 80 procent potrzeb finansowych w ramach linii kredytowej zaspokaja tę potrzebę naszych przedsiębiorców. Nasz bank chce w ciągu kilku najbliższych lat po przez tę linię sfinansować około 2 tysięcy polskich przedsiębiorstw. Są to głównie startupy, albo firmy, które funkcjonują na rynku do dwóch lat. W ramach tej linii chcemy udzielić naszym przedsiębiorcom finansowania krótko-, jak i długoterminowego.

Czy te gwarancje będą kosztowne dla przedsiębiorców?

Gwarancje z punktu widzenia przedsiębiorcy będą bezpłatne. Klient będzie otrzymywał ofertę finansowania tak, jak każdego innego kredytu, nie ponosząc dodatkowego kosztu związanego z tym, że gwarancja została mu udzielona.

Jeżeli przedsiębiorcy byliby zainteresowani państwa ofertą, gdzie powinni się zgłaszać?

Właśnie podpisaliśmy umowę. Potrzebujemy kilku tygodni, aby to rozwiązanie wdrożyć do naszej oferty. Planujemy, aby na początku stycznia ta linia finansowa z gwarancją była w ofercie banku dostępna. O dokładne szczegóły trzeba pytać doradców bankowych w naszych placówkach na terenie całej Polski.

Oferta nie jest skierowana tylko do firm, które są waszymi klientami? To jest oferta kierowana do wszystkich klientów, firm, które mają konta w innych bankach?

Jest to oferta kierowana zarówno do naszych klientów, jak też – a może przede wszystkim – do firm, które jeszcze nie są naszymi klientami. Popatrzymy przede wszystkim, jaki jest cel finansowania – cel główny to finansowanie startupów, nowych biznesów. Jeżeli ktoś założy nową firmę, wówczas jest to moment poszukiwania banku. A my wychodzimy z naszą nową ofertą właśnie do tych przedsiębiorców, którzy właśnie założyli firmę.