Paweł Placzke wyróżniony tytułem Ambasadora Gospodarki Elektronicznej

Paweł Placzke wyróżniony tytułem Ambasadora Gospodarki Elektronicznej
Od lewej: Paweł Placzke, Bartłomiej Nocoń, Agnieszka Wachnicka,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Kongresu Gospodarki Elektronicznej przyznano nagrody: Ambasador Gospodarki Elektronicznej, Partner Roku, Projekt Roku i Dziennikarz Roku.

Nagrody Kongresu Gospodarki Elektronicznej są corocznie przyznawane osobom, firmom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organom administracji publicznej. Kapituła konkursu, przyznając nagrody, ocenia działalność nakierowaną na rozwijanie społeczeństwa informacyjnego oraz aktywność i efektywność podejmowanych przedsięwzięć.

W tym roku wyróżnienia wręczali Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska ZBP oraz Bartłomiej Nocoń, dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej w ZBP, członek zarządu w  Europejskiej Radzie ds. Płatności w Brukseli (EPC).

Nagroda Ambasadora Gospodarki Elektronicznej trafiła w tym roku do Pawła Placzke z PKO Banku Polskiego.

Paweł Placzke od 2012 roku pełni funkcję dyrektora Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim. Odpowiada za konta, karty płatnicze, BLIKA, rozwój płatności cyfrowych.

Wprowadził kluczowe innowacje w PKO Banku Polskim takie jak otwieranie kont na selfie, cyfryzację procesów kredytowych, wdrożenie kantoru internetowego czy płatności mobilne. Jest przewodniczącym Rady Wydawców Kart Bankowych przy Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Joanna Seklecka Ambasadorem Gospodarki Elektronicznej

Kongres Gospodarki Elektronicznej 2024 – tytuł Partnera Roku

Tytuł Partnera Roku otrzymała Fundacja Polska Bezgotówkowa między innymi  za rozszerzanie wachlarza form płatności elektronicznych również w tych obszarach, w których dotychczas były one nieobsługiwane.

Fundacja od ponad siedmiu lat aktywnie wspiera i promuje ideę cyfryzacji, zarówno wśród właścicieli małych i średnich firm, jak i instytucji publicznych i samorządowych.

W imieniu Fundacji nagrodę odebrała jej prezeska Joanna Erdman.

Czytaj także: KGE 2023: chcemy, by cyfryzacja bezpiecznie przyspieszała i żeby każdy mógł z niej korzystać

Projekt Roku

W kategorii Projekt Roku laureatem zostało Biuro Informacji Kredytowej za stworzenie platformy weryfikacji behawioralnej. Platforma weryfikacji behawioralnej BIK to nowatorska technologia do ochrony klientów banków przed utratą środków z ich rachunków bankowych.

Platforma identyfikuje unikatowe zachowania człowieka. W czasie rzeczywistym analizuje sposób jego korzystania z urządzeń podczas logowania się do bankowości online lub mobilnej oraz w trakcie całej sesji. Anomalie w zachowaniu pozwalają wykryć oszukańczą operację i ustrzec przed nieuprawnionym przelewem z konta, albo złożeniem wniosku kredytowego.

Obecnie z tego rozwiązania korzysta 6 banków, co daje możliwość ochrony 5 milionom klientów banków. Technologia zastosowana w rozwiązaniu BIK może mieć zastosowanie także w innych branżach np. w e-commerce.

Nagrodę odebrała Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, prezeska zarządu Digital Fingerprints w Grupie BIK.

Serwis Informacyjny Roku

Tytuł Serwisu Informacyjnego Roku w tym roku trafił do serwisu wyborcza.biz za zaangażowanie w tematykę gospodarczą koncentrującą się na zagadnieniach związanych z cyfryzacją sektora finansowego.

Nagrodę odebrał Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz oraz działu ekonomicznego Gazety Wyborczej.

Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej o inkluzji osób neuroróżnorodnych

Źródło: BANK.pl