Oszczędzanie na emeryturę – oczekiwania, praktyki, efekty. Część pierwsza.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.monety.250xW jaki sposób Polacy próbują zagwarantować sobie odpowiedni poziom życia na emeryturze - jakie są efekty ich działań? Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej po zakończeniu aktywności zawodowej?

Już 80 proc. Polaków wyraża swoje obawy co do emerytury. Ich głównym zmartwieniem jest perspektywa niewystraczających środków finansowych, by móc zapewnić sobie odpowiedni standard życia na emeryturze. Można zadać sobie w związku z tym pytanie, czy składka emerytalna, którą zobowiązany jest odprowadzić nasz pracodawca (jeśli pracujemy na etacie) nie wystarczy, by zapewnić nam stabilizacje finansowa na emeryturze. Niestety odpowiedź nie napawa optymizmem, ponieważ okazuje się, że każdy, kto chce zagwarantować własne bezpieczeństwo finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej musi sam o to zadbać. Wszystko za sprawą konstrukcji obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych, który uzależniony jest od demografii.

W dużym uproszczeniu – osoby pracujące płacą składki emerytalne, które wypłacane są na bieżące świadczenia emerytalne. Jednak za 25 lat będzie dużo więcej seniorów niż na chwilę obecną, a w dodatku w tym samym czasie zmniejszy się znacznie liczba osób pracujących (obserwowany niż demograficzny). Rachunek jest prosty – w przyszłości przychody jakie zostaną wypłacone ze źródła obowiązkowego nie pokryją się nawet w małym stopniu z tymi jakie otrzymywaliśmy w czasach naszej aktywności zawodowej. Zatem trzeba wziąć kwestię własnego bezpieczeństwa finansowego we własne ręce i w konsekwencji gromadzić dodatkowy kapitał. Połowa społeczeństwa wyraża przekonanie, że będzie musiała pracować po osiągnięciu przewidzianego przez ustawę wieku emerytalnego. Tylko  20 proc. sytuuje się  w opozycji do tego twierdzenia. Wszystko prowadzi do jednoznacznych wniosków – należy nauczyć się oszczędzania na emeryturę. Państwo, wprowadzając zachęty podatkowe – zwłaszcza te dotyczące IKZE – próbuje przekonać Polaków do oszczędzania. Jednak eksperci i analitycy rynkowi coraz częściej zachęcają do szukania innych, alternatywnych form inwestowania kapitału z myślą o wieku emerytalnym.

W oszczędzaniu najważniejszą rolę odgrywa dywersyfikacja ryzyka podejmowanych przez nas inwestycji. Należy w pierwszej kolejności tak dobrać produkt inwestycyjny, by jak najlepiej przystawał on do sytuacji życiowej i finansowej. Niezwykle istotnej jest także to by spełniał nasze oczekiwania co do projektowanego zysku – tłumaczy Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Ważne jest dokładne doprecyzowanie własnych celów inwestycyjnych, uświadomienie sobie po co tak naprawdę oszczędzamy – czy chcemy zapewnić ochronę naszemu kapitałowi, czy może pomnożyć go by mieć co pozostawić naszym dzieciom? Samo gromadzenie dodatkowych środków i chowanie ich do szuflady po prostu nie wystarcza – czemu winna jest inflacja. Inwestowanie oszczędności staje się zatem tarczą ochronną dla naszych pieniędzy przed złowrogimi konsekwencjami inflacji.

W kolejnej części artykułu omówione zostaną najczęściej podejmowane przez Polaków formy oszczędzania na emeryturę oraz efekty takich praktyk.

Źródło: Saveinvest Sp. z o. o