Od połowy października wyższy limit płatności zbliżeniowych bez PIN w Wielkiej Brytanii

Od połowy października wyższy limit płatności zbliżeniowych bez PIN w Wielkiej Brytanii
Big Ben, Londyn, fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 15 października limit wydatków na każde użycie karty zbliżeniowej Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć z 45 do 100 funtów, pisze Szymon Stellmaszyk, Doradca Zarządu ZBP w Zespole ds. współpracy międzynarodowej.

Maksymalna kwota została już zwiększona z 30 funtów do obecnego poziomu na początku pandemii. Dziś prawie dwie trzecie wszystkich transakcji kartami na Wyspach jest dokonywanych za pomocą technologii tap-and-go.

Limity podniesione po konsultacjach społecznych

Decyzja o podniesieniu limitu płatności zbliżeniowych została podjęta przez Ministerstwo Skarbu i Urząd ds. Postępowania Finansowego po konsultacjach społecznych, w tym rozmowach z sektorem detalicznym i bankowym.

Stopniowe łagodzenie ograniczeń Covid doprowadziło do wznowienia wydatków w sklepach, restauracjach i miejscach rozrywki, co wpłynęło też na większe wykorzystanie kart debetowych i kredytowych.

Według danych UK Finance, posiadacze kart debetowych w maju dokonali 1,7 miliarda transakcji kartami debetowymi, co stanowiło wzrost o 43 proc. w stosunku do maja 2020 r., kiedy ograniczenia Covid były bardziej rygorystyczne.

Wielu sprzedawców zachęcało kupujących do płacenia kartami zbliżeniowymi podczas pandemii, mając nadzieję, że uchroni to personel przed bliskim kontaktem z klientami.

Wyższy limit bez PIN, większe zagrożenie przestępczością?

Rishi Sunak, brytyjski Kanclerz Skarbu, uważa, że zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych sprawi, że bezpieczne płatności będą jeszcze łatwiejsze niż kiedykolwiek, co zapewni też mile widziany impuls dla sprzedawców detalicznych i kupujących.

Branża bankowa zapewnia, że ciężko pracowała nad stworzeniem takiej infrastruktury, która umożliwia sprzedawcom łatwe aktualizowanie swoich systemów płatności, aby m.in. móc oferować klientom nowy, wyższy limit w przyszłości.

Biorąc jednak pod uwagę liczbę terminali, które muszą zostać zaktualizowane, wprowadzenie go u wszystkich detalistów zajmie trochę czasu. 

W 2007 roku, kiedy wprowadzono płatności zbliżeniowe kartą w Wielkiej Brytanii, limit transakcji bez użycia PIN ustalono na 10 funtów

Naukowcy ostrzegają tymczasem, że podniesienie limitu może zwiększyć przestępczość. Kradzież kart może stać się bardziej atrakcyjna, zwiększając szeroki zakres przestępstw związanych z ich zdobyciem, np. poprzez kradzież portfeli, torebek, napady i włamania do domów lub pojazdów.

Takie ostrzeżenia wynikają z raportu UCL Jill Dando Institute of Security & Crimes Science.

Wzrost limitu od 10 do 100 funtów

Istnieje też kwestia zadłużenia na kartach kredytowych. Choć jego kwota skurczyła się o 8 proc. w ciągu roku do końca maja, widoczne są oznaki zwiększonego zaciągania nowych kredytów. W samym maju pożyczki kart kredytowych przewyższyły spłatę o 491 milionów funtów, co wynikało głównie z rezerwacji wakacji letnich za pomocą kart kredytowych.

Organizacje charytatywne zajmujące się zadłużeniem jednak ostrzegają, że niektórzy ludzie mogą jednak znaleźć się w niemożliwym do opanowania cyklu zadłużenia, gdyż rządowe wsparcie finansowe dla osób fizycznych podczas kryzysu Covid zostaje wycofane.

W 2007 roku, kiedy wprowadzono płatności zbliżeniowe kartą w Wielkiej Brytanii, limit transakcji ustalono na 10 funtów. Był on stopniowo podnoszony, kolejno do 20 funtów w 2012 roku, a następnie do 30 funtów w 2015 roku.

Najbliższe zwiększenie limitu do 100 funtów jest więc czwartym w historii, ale też najszybszym (po półtora roku obowiązywania aktualnego) i najwyższym (o 120 proc. wartości).

Źródło: aleBank.pl