Od 31 sierpnia pierwsze mieszkania tańsze o 2 procent

Od 31 sierpnia pierwsze mieszkania tańsze o 2 procent
Źródło: inFakt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
31 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa, która znosi obowiązek opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. W praktyce oznacza to, że kupujący mieszkanie od 31 sierpnia będą mogli zaoszczędzić kwotę wynoszącą 2% jego wartości, przypomina inFakt.

– Przykładowo, jeżeli mieszkanie będzie kosztowało 700 000 zł, to przy obecnej stawce PCC wynoszącej 2% trzeba by zapłacić podatek w wysokości 14 000 zł. Od 31 sierpnia ta konieczność zniknie.

Z pewnością będzie to znacząca oszczędność dla nabywców, którzy zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na przykład na remont czy odświeżenie mieszkania – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Czytaj także: Nie będzie podatku PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego

Korzystnie poczekać z aktem notarialnym do 31 sierpnia

Ekspert zwraca również uwagę, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie przeniesienia praw do danego lokalu, czyli kiedy nowy właściciel podpisze umowę w formie aktu notarialnego.

– Warto więc zaczekać, o ile to możliwe, na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego właśnie do 31 sierpnia 2023 r. – radzi Piotr Juszczyk.

Czytaj także: Na rynku wtórnym rośnie popyt na mieszkania dwupokojowe, na większe spada

Nowe regulacje dot. PCC

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej.

Jeśli jednak posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje tych przypadków, w których przekracza on 50% lub został nabyty drogą dziedziczenia.

Czytaj także: Bezpieczny Kredyt 2%, rozwiązanie o charakterze doraźnym?

Źródło: inFakt