Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku

Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku
Fot. stock.adobe.com / Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt dotyczący Krajowego Systemu e-Faktur, którego celem jest przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego i ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenie biznesu, podało Ministerstwo Finansów. Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.

„Jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.

Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Więcej czasu na przejście do KSeF dla przedsiębiorców

Rozbudowa i dostosowanie systemów informatycznych KAS

Przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF.

Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Projekt zakłada także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) – poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC), podano.

Czytaj także: Czy banki będą miały problem z KSeF?

Nowe regulacje nie wymagają wdrożeń u przedsiębiorców

Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników.

Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów, takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Źródło: ISBnews