Niezachwiana hegemonia Mokotowa

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mieszkanie.13.250xW opinii osób planujących zakup nieruchomości w Warszawie Mokotów jest postrzegany niezmiennie jako najlepsza dzielnica do zamieszkania

O popularności tej części miasta decyduje zarówno jego położenie, jak i doskonała infrastruktura oraz tempo rozwoju. Atrakcyjne dla potencjalnych nabywców mieszkań są w zasadzie wszystkie części tej dzielnicy. Kameralny Stary Mokotów i okolice Pola Mokotowskiego, willowa Sadyba, Sielce, Siekierki, Stegny, Służew nad Dolinką. Ostatnio także Służewiec Przemysłowy, który szybko przekształca się w ciekawie zaprojektowany obszar mieszkaniowy.

Infrastruktura dzielnicy, tak komunikacyjna, jak i handlowo-usługowa i socjalna przyciąga do niej osoby kupujące mieszkania. Mokotów to prestiżowy adres. Wiedzą o tym także deweloperzy, którzy rozpoczynają na terenie tej dzielnicy inwestycje mieszkaniowe. Wykorzystują potencjał, jaki tkwi w tej części Warszawy. W trzecim kwartale 2011 roku właśnie w tej dzielnicy zainicjowana została największa liczba nowych inwestycji deweloperskich. Mokotów wyprzedził w tym czasie pod względem ilości rozpoczętych projektów mieszkaniowych Pragę Południe i Białołękę, która wiodła prym kwartał wcześniej.

Przy tym, od lipca do września 2011 roku w Warszawie zainicjowanych zostało znacznie mniej inwestycji niż w pierwszym i drugim kwartale ubiegłego roku. Z analiz Emmerson wynika, że w trzecim kwartale na stołecznym rynku pojawiło się 31 nowych inwestycji mieszkaniowych, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach 2011 roku – 39, a od kwietnia do czerwca – 38 inwestycji.

Ponad 3 tys. nowych mieszkań do wyboru

Według danych portalu Rynek pierwotny.com, obecnie na Mokotowie w 38 inwestycjach deweloperzy oferują ponad 3,1 tys. nowych mieszkań. Dla porównania w całej stolicy dostępnych jest ich teraz około 18,5 tys. (raport Emmerson). Dzielnica nie należy do najtańszych w mieście. W końcu minionego roku za 1 metr kwadratowy mieszkania od dewelopera na Mokotowie trzeba było zapłacić średnio ponad 8,8 zł/mkw. To wyższa cena od przeciętnej stawki za nowe mieszkanie, jaką w grudniu minionego roku dla całego miasta (ponad 7,9 zł/mkw.) wyliczał serwis GazetaDom.pl.

Trzeba jednak przyznać, że infrastruktura miejska i zabudowa Mokotowa, który jest jedną z największych dzielnic Warszawy zapewnia komfort zamieszkania. Podobnie jak liczne tereny zielone znajdujące się na jego obszarze. Znajdziemy tu zarówno kamienice i klasyczne wille, jak i nowoczesne apartamentowce. Poza tym, Mokotów to bardzo popularny obszar dla biznesu. Na jego obszarze na przestrzeni ostatnich lat powstawały centra biznesowo-biurowe, które tworzą imponujące parki wysokiej klasy biurowców.

Mokotów synonimem prestiżu

W tej lubianej przez mieszkańców miasta dzielnicy znajdziemy też enklawy, które cechuje kameralna atmosfera i spokój co utożsamiane jest raczej z peryferiami miasta, niż z jego centralnymi terenami. Tymczasem na Mokotowie znajduje się wiele zielonych naturalnych obszarów, w pobliżu których powstają ekskluzywne inwestycje mieszkaniowe. Zadbane parki i skwery podnoszą komfort życia w tej części miasta.

Zielonymi płucami dzielnicy jest Pole Mokotowskie i Park Łazienkowski. Poza tym rekreacji służy tu m.in.: Morskie Oko, park Arkadia przy Królikarni, czy rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. W pobliżu terenów zielonych wyrastają najbardziej prestiżowe warszawskie apartamentowce. Tego typu inwestycje ze względu na swoją unikatowość zawsze będą w czołówce najdroższych lokalizacji w Warszawie. Zakup atrakcyjnie usytuowanych mieszkań o wyższym standardzie często z resztą ma charakter inwestycyjny.

Jak twierdzi prezes Rogowski Development, jeśli chodzi o ten segment rynku nieruchomości, największym powodzeniem cieszą się te lokale, które dysponują najbardziej luksusowymi rozwiązaniami i najlepszym usytuowaniem w obrębie inwestycji. W kompleksie Apartamenty Wilanowska położonym w ekskluzywnym miejscu na Mokotowie, na granicy z Wilanowem, jako pierwsze sprzedają się właśnie najwyższej jakości apartamenty z widokiem na tereny rezerwatu przyrody i Potok Służewiecki, które wyposażone są w wysokiej klasy udogodnienia. Przy tym szczególnie prestiżowego charakteru dodają temu projektowi bardzo interesujące rozwiązania architektoniczne i zagospodarowanie terenu na terenie całego kompleksu.

Źródło: Prestige Public Relations, Rogowski Development